Burdens of masculinity among heterosexuals, gays and bisexuals: More masculine, more conflicted, less satisfied
Heteroseksüeller, geyler ve biseksüellerde erkekliğin yükleri: Daha maskülen, daha çatışmalı, daha az memnun
  1. Tez No: 706448
  2. Yazar: BERAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, erkeklik ideolojisi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi, cinsiyet rolü çatışmasının aracı rolü ve cinsel yönelimin düzenleyici rolü ile araştırmayı amaçlamıştır. Veriler 195 erkekten (128 heteroseksüel, 53 gey, 14 biseksüel) toplanmıştır ve yaşları 18 ile 42 arasındadır (Ort. = 25.39, SS = 3.53). Erkeklerden veri toplamak için“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Erkeklik İdeoloji Ölçeği”ve“Cinsiyet Rol Çatışması Ölçeği”verilmiştir. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için düzenleyici aracılık analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, erkeklik ideolojisi ile yaşam doyumunun doğrudan ve anlamlı bir şekilde ilişkili olmadığını göstermektedir. Ancak, erkeklik ideolojisi ve yaşam doyumu, cinsiyet rolü çatışmasının aracı rolü ile dolaylı ilişkilidir. Ayrıca, bu modelde cinsel yönelim düzenleyici bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışmanın ana hipotezi bu bulgular aracılığıyla doğrulanmıştır. Erkeklik ideolojisini daha fazla içselleştiren heteroseksüel, gay ve biseksüel erkeklerin daha fazla cinsiyet rol çatışması yaşadığı ve buna bağlı olarak daha az yaşam doyumuna sahip olduğu bulunmuştur. Sonuçlar ilgili literatür bulguları ile tartışılmıştır. Ayrıca mevcut çalışmanın olası sınırlılıkları, ileri çalışmalar için araştırma ve özellikle önlemeye yönelik uygulamaya yönelik önerile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the relationship between masculinity ideology and life satisfaction with the mediator role of gender role conflict and moderator role of sexual orientation. The data was collected online from 195 men (128 heterosexuals, 53 gays, 14 bisexuals) between the ages of 18 to 42 (M = 25.39, SD = 3.53) through the Life Satisfaction Scale, Masculinity Ideology Scale, Gender Role Conflict Scale, and a demographic form. A moderated-mediation analysis was conducted to test the proposed hypotheses. Results of the study revealed that masculinity ideology and life satisfaction was significantly associated via the mediator role of gender role conflict. Moreover, the findings were moderated by sexual orientation significantly. Both heterosexual and gay and bisexual men, who adhere more to masculine ideology, experienced more gender role conflict and thus felt less satisfaction with life. The results were discussed with related literature. In addition, possible limitations were discussed, and recommendations for further research and practices with a preventive approach were presented.