İş kazalarının önlenmesi çalışmalarına ergonomi destekli yaklaşım
An Ergonomics approach to the studies on the preventing of industrial accidents
- Tez No: 4414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARINA ERGONOMİ DESTEKLİ YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) Sezgin AYHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET İşyerinde, iş güvenliğinin sağlanmaması sonucunda mey dana gelen iş kazaları, işletmelere büyük mali yük getir mekte, daha da önemlisi kazalar sonucunda insan faktörü zarar görmektedir. Tez çalışmasında iş kazalarının önlenmesi yolunda ya pılacak çalışmalara ilişkin bir metoda yer verilmiştir. Bu metotda öncelikle bir iş güvenliği örgütünün kurulması gerekmektedir. Bu örgüt ilk aşamada konuyla ilgili verile ri toplamalı, daha sonra bu verileri değerlendirerek, iş kazalarının meydana gelmesinde etkili olan faktörleri er gonomi destekli olarak iyileştirmeye çalışmalıdır.Yapılacak çalışmaların bu metod dahilinde yürütülmem si ile iş kazalarında azalma sağlanabilmektedir. Yine iş güvenliğinin sağlanması yolunda yapılacak çalışmaların maliyeti, kazalar nedeniyle karşılaşılan maliyetlerden daha az olmaktadır. II
Özet (Çeviri)
AN ERGONOMICS APPROACH TO THE STUDIES ON THE PREVENTING OF INDUSTRIAL ACCIDENTS (M, Sc. Thesis) Sezgin AYHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 1988 ABSTRACT The industrial accidents having occured as a result of not providing the industrial safety in working site are being brought heavy financial burden over the shoulders öf managements and even more important, at the end of the same accidents the human factor are having damage. At thesis study, a place have been given to a method concerning the works to be performed in the way of preventing of industrial accidents. In the method, at first, the establishement of a satety organization required. This organization at the first phase, should collect the datas concerning with this subject, then these datas should be evaluated and the factors that effects to the occurance IIIof industrial accidents should be recovered by ergonomics supported. By applying the works to be done within this method the reduction of industrial accidents are being able to obtain. Again, the cost of to be made in the way of work for industrial safety is being less than the cost of encountered by virtue of accidents. IV