Tek model montaj hattı dengeleme metotları ve bir uygulama
Single model assembly line balancing methods and an application
- Tez No: 7357
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
TEK-MODEL MONTAJ HATTI DENGELEME METOTLARI VE BÎR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Hadi GÖKÇEN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 19 89 OZ Montaj üretimi yapan Sanayilerimiz için büyük prob lemler teşkil eden boş zamanın yok edilmesi, onun getir diği maliyet külfetinden kurtulmak ve üretimin daha dü zenli bir şekilde akışını temin etmek, montaj hattı den geleme metotları ile mümkündür. İşte bu problemlere ışık tutabilmek amacıyla, bu tezde, değişik problem durumla rına göre, tek model montaj hattı dengeleme metotların dan seçilen 15 metot incelenmiş ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Metotların değerlendirilmeleri neticesin de uygulamaya uygun etkin bir metot seçilmiş ve Römork Montaj üretiminin gerçekleştirildiği hat üzerinde uygu lanmıştır. -ııı-
Özet (Çeviri)
SINGLE MODEL ASSEMBLY LINE BALANCING METHODS AND AN APPLICATION (M. Sc. Thesis) Hadi GÖKÇEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 19 89 ABSTRACT Elemmation of Idle time in respect to the work items having more serious problems on the part of our Industries which have been conducting assembly produc tion, and further becoming free and harmless from the financial burden resulted there of, as well as securing and executting perfect flow of assembly production more efficient than that of made before can be attained and made possible only by application and implementation of Assembly Line Balancing methods. For the purpose of setting forth effective elucidations and clarifications in solving the foregoing discrepancies and problems in the present thesis 15 different methods selected amongsth the single model Assembly Line Balancing methods in reference to various alternative problematic circums tances, and as such have been examined and evaluated accordingly. As a result of these evaluations obtained, an effective and efficient method has been selected which suits best implementation and then such method has been implemented ant tried on a line where production of trailer assembly work being carried out. -iv-