Benign prostat hiperplazisi'ne bağlı gelişen obtrüksiyonun takibi, medikal ve cerrahi tedaviye yanıtının değerlendirilmesinde ultrasonik prostat ölçümlerinin ve rezistif indeks değerlerinin yeri
Importance of prostatic parameters measured by ultrasonography and resistive index during evaluation of follow up, medical and surgical treatment response in obstruction due to benign prostatic hiperplasia
  1. Tez No: 706452
  2. Yazar: ARİF KALKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç:Benign prostat hiperplazisi'ne bağlı gelişen obstrüksiyonun düzeyi ile prostat rezistif indeks değerleri arasında korelasyon bildirilmiştir. Ayrıca prostatın ultrasonik boyut ölçümlerinden IPP düzeyi ile obstrüksiyon düzeyi arasında da korelasyon olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı prostat rezistif indeks ve USG ile ölçülen değişkenlerin BPH hastalarında medikal tedaviye yanıtı öngörmedeki yerini ve transabdominal yada transrektal ölçümlerin arasındaki uyumu değerlendirmekti. Materyal ve Metod:BPH'ya bağlı obstrüksiyon düşünülen 50-80 yaş arası 63 erkek çalışmaya dahil edildi. Hastaların IPSS, PSA, üroflowmetri, transabdominal ve transrektal ultrasonik ölçümleri (IPP, PV, PMR, RI) kaydedildi. Prostat kanseri tespit edilen iki hasta çalışma dışı bırakıldı. 7 hastaya takip, 5 hastaya cerrahi tedavi ve 49 hastaya medikal tedavi uygulandı. Hastaların 1. ay ve 3. ay IPSS ve üroflovmetrileri tekrarlandı. Bulgular:Çalışmamızda RI ile PSA, IPSS, Qmaks ve IPP arasında korelasyon bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Prostate RI values correlated with levels of BPH induced obstruction have been reported. Also, IPP levels which is one of the ultrasonic prostate measurements, correlated with level of obstruction caused by BPH. The aims of our study are to predict the place of prostate RI and variables measured with USG in response to medical treatment of BPH and asses the relation between transabdominal or transrectal measurements. Materials and Methods: Obstruction due to BPH on 63 men between 50-80 years were included in the study. Patient's data of IPPS, PSA, uroflowmetry, transabdominal and transrectal ultrasonic measurements (IPP, PV, PMR, RI) were recorded. Two patients diagnosed with prostate cancer were excluded from the study. 7 patients were followed-up, 5 patients underwent surgery and 49 patients underwent medical treatment. IPSS and uroflowmetry repeated for all patients on first and third months. Results:In our study, there we no correlation observed between RI with PSA, IPSS, Qmax and IPP (p> 0.05).