Sosyal medya içerikleriyle hayat bilgisi veri tabanı oluşturma
Building common sense database by using social media content
  1. Tez No: 706464
  2. Yazar: DENİZ ALTINAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AMASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hayat bilgisi veri tabanları, hayata dair kavramlar ve aralarındaki ilişkileri bulunduran yapılardır. Bu yapılardaki kavramlar ve ilişkilere, hayata dair tahminler yapmak ve akıl yürütmek için ihtiyaç duyulur. Bu çalışmada sosyal medya içeriklerinden yararlanılarak birbirleriyle çeşitli ilişkiler içeren Türkçe kavramların bulunduğu bir veri kümesi oluşturmak amaçlanmıştır. Problem bir varlık ismi tanıma problemi olarak ele alınmıştır. Eğitim için kullanılan sosyal medya içeriklerinde aralarında ilişki olan kavramlar ve ilişki türleri işaretlenmiştir. Veriler LSTM ve BERT tabanlı yöntemlerle modellenmiştir. Bu sayede büyük miktarda etiketsiz içerik modellere verilerek eğitim kümesinde olmayan yeni kavramlar ve aralarındaki ilişkiler bulunabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Commonsense databases are structures that contain concepts about life and the relationships between them. The concepts and relationships in these structures are needed to make predictions and reasoning about life. In this study, it is aimed to create a dataset of Turkish concepts that contain various relations with each other by using social media contents. The problem is treated as an entity name recognition problem. Concepts and types of relationships that are related to each other are marked in the social media content used for training. The data were modeled using LSTM and BERT based methods. In this way, a large amount of unlabeled content was given to the models, and new concepts that were not in the training set and the relationships between them were found.