Dijital platformlarda kadına yönelik şiddet söylemleri: Sosyal medyanın rolü
Discourses of violence against women on digital platforms: The role of social media
- Tez No: 994547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA DALAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Communication Sciences, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kadına yönelik dijital şiddet, fiziksel şiddet kadar yıpratıcı olabilmekte ve bireylerin psikolojik, sosyal ve ekonomik yaşamlarına doğrudan etki etmektedir. Bu araştırma, sosyal medya platformlarında kadına yönelik dijital şiddet algısını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem deseni kullanılarak nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirilmiştir. Nicel bölümde 116 gönüllü katılımcıdan anket yoluyla veriler toplanmış; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma durumu ve sosyal medya kullanım sıklığı değişkenleri analiz edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 29 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş; bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bulgular, kadına yönelik şiddet algısının cinsiyet, eğitim durumu ve sosyal medya kullanım sıklığına göre farklılık göstermediğini; ancak yaş ve çalışma durumu açısından anlamlı farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Nitel bölümde ise 15 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; sosyal medyada maruz kalınan cinsiyetçi ve saldırgan söylemlerin kadınların psikolojik durumları, sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve özel yaşamlarına olumsuz yansımaları olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kadına yönelik dijital şiddet algısı demografik özellikler ve bireysel deneyimlerden etkilenmekte, sosyal medya ise bu algının şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital violence against women can be as devastating as physical violence and directly impacts individuals' psychological, social, and economic lives. This research was conducted to examine the perception of digital violence against women on social media platforms. A mixed-methods design was used to analyze quantitative and qualitative data. In the quantitative section, data were collected from 116 volunteer participants via a survey, and variables such as gender, age, education level, employment status, and frequency of social media use were analyzed. Data analysis was conducted using SPSS 29, using independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). Findings revealed that the perception of violence against women did not differ according to gender, education level, or frequency of social media use; however, significant differences were found in terms of age and employment status. In the qualitative section, semi-structured interviews were conducted with 15 female participants, and it was determined that sexist and aggressive discourses experienced on social media negatively impact women's psychological well-being, social media usage habits, and private lives. In conclusion, the perception of digital violence against women is influenced by demographic characteristics and individual experiences, and social media plays an important role in shaping this perception.