İnfertil hastalarda peritoneal sıvı leptin konsantrasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the peritoneal fluid leptin concentrations in infertil patients
- Tez No: 706513
- Danışmanlar: DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: İnfertil hasta gruplarında periton sıvısı leptin konsantrasyonlarını kıyaslamak ve özellikle de açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda peritoneal leptin seviyelerini inceleyerek aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Tanısal amaçlı laparoskopi yapılan 36 infertil hasta çalışmaya dahil edildi. Laparoskopik bulgular ve yapılan işlemler her hasta için kaydedildi. Her hastadan laparoskopi esnasında peritoneal sıvı alınarak leptin konsantrasyonu çalışıldı. Hastalar, primer ve sekonder infertil olmaları, adet düzensizlikleri olup olmaması, vücut kitle indeksinin (VKİ) 25 kg/m2'in altında veya üstünde olması ve açıklanamayan infertilite tanısı alıp almamalarına göre gruplandırıldı. Peritoneal sıvı leptin konsantrasyonları gruplarda ayrı ayrı kıyaslandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 27.4 ±5.7 yıl olup, 26 hasta primer ( %72.2), 10 hasta sekonder (%27.8) infertil idi. Laparoskopide 19 (%52.8) hastada normal bulgular elde edilirken, 12 (%33.3) hastada bilateral tubal tıkanıklık, 2 (%5.6) hastada evre I-II endometriozis ve 3 (%8.3) hastada polikistik over saptandı. Peritoneal sıvı leptin konsantrasyonları ortalaması 32.6 ±23.4 ng/ml (1.68-88.8) bulundu ve hiç bir hasta grubunda bilhassa da açıklanamayan infertilitesi olan grupta leptin konsantrasyonları açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Belli gruplara ayırdığımız infertil hastalar arasında özelliklede açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda peritoneal leptin konsantrasyonları açısından farklılık bulunamaması, infertil hastalarda peritoneal leptin konsantrasyonlarının birbirine yakın olabileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda ileride yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to compare the peritoneal fluid leptin concentrations in infertile patiens and to show the relationship between unexplained infertility and peritoneal fluid leptin concentrations by estimating the peritoneal fluid leptin levels. Material method: Thirty-six infertile patients who underwent diagnostic laparoscopy were included in the study. Laparoscopic findings and procedures were recorded .During laparoscopy, peritoneal fluid was collected from each patient and leptin concentrations were determined. The patients were grouped according to being primary and secondary infertility, presence of menstrual irregularities, body mass index (BMI) below or above 25 kg/m2, and diagnosed as unexplained infertility or not. Peritoneal fluid leptin concentrations were compared between groups. Results: The mean age of the patients was 27.4 ± 5.7 years. 26 patients were primary (72.2%) and 10 patients were secondary (27.8%) infertile. While normal findings were obtained in 19 (52.8%) patients in laparoscopy, bilateral tubal obstruction was detected in 12 (33.3%) patients, stage I-II endometriosis was found in 2 (5.6%) patients, and polycystic ovary was detected in 3 (8.3%) patients. The mean peritoneal fluid leptin concentrations were found to be 32.6 ±23.4 ng/ml (1.68-88.8) and there was no significant difference in leptin concentrations in any patient group, especially in the group with unexplained infertility (p>0.05). Conclusion: The finding of no significant difference among infertile patients that were grouped, especially in unexplained infertility patients with respect to peritoneal leptin concentrations showed that peritoneal leptin concentrations in infertile patients may be close to each others. However, we think that, further studies are needed to determine this subject.