Histerosalpingografide kullanılan iyotlu kontrast maddenin vücut sıcaklığında ya da oda sıcaklığında uygulanmasının ağrı düzeyi ve vizüel analog skala skorlarına etkisi
- Tez No: 522814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kaynak Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın primer amacı HSG sırasında verdiğimiz suda çözünen iyotlu kontrast maddenin vücut sıcaklığına kadar ısıtılarak verilmesinin oda sıcaklığında verilmesine göre vizüel analog skala skorlarına etkisinin yanı sıra kısa dönem fertilite sonuçlarına etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız infertilite polikliniğine açıklanamayan infertilite araştırması için başvuran ve HSG çekilmesi planlanan 19-30 yaş arası primer infertil olguları kapsamaktadır. Hastalar randevu günlerindeki sıra numaraları dikkate alınarak Grup 1 (çalışma grubu, n=55) ve Grup 2 (kontrol grubu, n=51) şeklinde randomize edildi. Çalışma grubundaki hastalarda HSG çekimi aynı operatör tarafından Ben-Mari düzeneğinde vücut sıcaklığına kadar (37 °C) ısıtılmış suda eriyen kontrast madde, kontrol grubundaki hastalara oda sıcaklığında (23°C) suda eriyen kontrast madde kullanılarak yapıldı. Bu hastaların kontrast madde enjeksiyonunu takiben tubalardan peritona dağılımın görüldüğü an (0. dk) ve işlem sonrası 30. dakika vizüel analog skorları (VAS), vazovagal refleks gelişme oranları ve kısa dönem (4 ay) spontan izlem sonucundaki gebelik oranları araştırıldı ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubundaki vücut sıcaklığında kontrast madde ile HSG çekilen grupta hem 0. dakika(dk) hem de işlem sonrası 30.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study primarly was to investigate the effect of water soluble iodinated contrast media which was heated to the level of body temperature or used in room temperature during HSG procedure in terms of visual analogue scale(VAS) scores and the short-term fertility rates. Materıals and Methods: This study included primary infertile patients aged between 19-30 years and planned to apply HSG who admitted to the infertility outpatient clinic with the symptoms of unexplained infertility. The patients were randomised due to the outpatient clinic admission numbers as Group 1 (study group, n=55) and Group 2 (control group, n=51). HSG was performed by the same physician. Water soluble contrast material which was heated to the level of body temperature (37 °C) with the Ben-Mari Method was given to the study group and water soluble contrast material at room temperature (23°C) was applied to the control group. The moment when the soluble contrast material disseminated to the peritoneum was noticed as the 0 minute. Visual analogue scale scores at 0 and 30 minutes were compared between study and control groups as well as the incidence of vasovagal episodes rate were recorded.