Primer ve sekonder infertil hastalarda histerosal pingografide pozitif bulgusu olan ve olmayan hastaların histereskopik değerlendirilmesi
- Tez No: 844681
- Danışmanlar: DR. KENAN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnfertilite korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl boyunca gebe kalınamaması olarak tanımlanmaktadır. Daha önce hiç gebelik yaşanmamışsa primer infertilite, en az bir kere gebelik oluşmuşsa sekonder infertilite denir.Kadına bağlı infertilite nedenlerinin %30-40'ını ovulatuvar disfonksiyon, %30-40'ını tuba-peritoneal faktör, %10-15 açıklanamayan faktörler ve %10- 15'ini intrauterin patolojiler oluşturur. İnfertil kadınların yaklaşık %34-%62'inde intrauterin patoloji saptanabilir. Bu yüksek intrauterin patoloji prevalansı nedeni ile uterin kavite değerlendirmesi rutin yapılmalıdır. İnfertilite ile ilişkili olabilecek intrauterin patolojiler konjenital anomaliler, endometriyal polipler, intrauterin sineşiler ve submüköz myomlardır. İnfertil hastaların değerlendirilmesinde geleneksel yaklaşım histerosalpingografidir. Fakat uterin malformasyon ve intrauterin sineşileri saptamadaki sensitivitesi %44-%75'dir. Bizim bu çalışmadaki amacımız histeroskopiyi altın standart kabul ederek,infertil hastalardaki intrauterin patolojilerin tanısında transvajinal ultrasonografi (TvUSG) ve histerosalpingografi (HSG)'nin tanısal doğruluklarının değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the inability to become pregnant for one year despite regular unprotected sexual intercourse. It is called primary infertility if there has never been a pregnancy before and it is called secondary infertility, if pregnancy has occurred at least once. Ovulatory dysfunction accounts for 30-40% of the causes of female infertility, tuba-peritoneal factors 30-40%, unexplained factors 10-15% and 10%- 15% are intrauterine pathologies. Approximately 34%-62% of infertile women intrauterine pathology can be detected. Uterine cavity assessment should be performed routinely duo to high prevalence of intrauterine pathology. Intrauterine pathologies that may be associated with infertility include congenital anomalies, endometrial polyps, intrauterine synechiae and submucous fibroids. The traditional approach to the evaluation of infertile patients is hysterosalpingography. However, its sensitivity for detecting uterine malformations and intrauterine synechiae is 44%-75%. Our aim in this study was to evaluate the diagnostic accuracy of transvaginal ultrasonography (TvUSG) and hysterosalpingography (HSG) in the diagnosis of intrauterine pathologies in infertile patients, considering hysteroscopy as the gold standard.