Entegrasyon ve ötekileşme bağlamında ikinci ve üçüncü kuşak Türk ailelerinde kimlik ve din: Hessen (LDK) örneği
Identity and religion in second and third generation Turkish families in the context of integration and otherization: Hessen (LDK) sample
- Tez No: 706557
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Son yüzyılın ikinci yarısından sonra sanayileşmenin artması ve İkinci Dünya Savaşı'nın etkisi ile birlikte ortaya çıkan çalışan insan gücü eksikliğini gidermek isteyen ülkeler; diğer ülkelerden işçi alımına gitmiş, Türkiye'den de Almanya'ya işçi göçü böylelikle başlamıştır. Almanya'ya yalnız gelen Türk işçileri, aile birleşimi sonrası misafir işçi kimliğinden sıyrılarak kendi kültür ve değerleri ile yaşayan bir toplum kimliği oluşturdular. Bu durum, Türk ailelerini öteki olarak bulunmanın yanında dini, etnik ve ailevi kimliklere olan aidiyetleri korumanın zor olduğu bir ortama alışmak zorunda bırakmıştır. Türkler; ailevi bağların güçlü, dini hayatın da etkin yaşandığı bir ortamdan yabancı, hâkim kültür içerisine gelerek bir kimlik ve kültür karmaşası yaşadılar. Bundan dolayı da uyum ve ötekileşme gibi sorunsallar ile karşılaştılar. Din ve aile gibi kurumların kimlikleri bütünleştirici ve inşa edici etkisi sayesinde bu problemleri aşmaya çalışmışlardır. Bu çalışmanın konusu, Almanya'da yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak Türk ailelerinin kimlik ve din algılarını entegrasyon ve ötekileşme bağlamında araştırmaktır. Bu nedenle Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Lahn Dill Kreis bölgesinde yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak Türk ailelerini kapsayan bu çalışma nitel araştırma yöntemine uygun olarak ''fenomenoloji'' deseni üzerinden yürütülmüştür. Bu nedenle ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' yaklaşımı üzerinden, 56 kişi ile mülakatlar gerçekleştirilerek çalışmanın verileri elde edilmiştir. Türk ailelerin her iki kuşağı da etnik, dini ve ailevi kimliklerini genel anlamda korumuşlardır. Ailevi bağların korunmaya çalışılması, Türkiye ile iletişimin bir sebep ile devam etmesi ve kimliklerin özgürce yansıtıldığı cami gibi mekânlara olan ilgi, gelecek açısından umut verici gözükmektedir. Ancak Türklerin uyum için özverili olmasına rağmen gördükleri etnik ve dini ayrımcılığın; dini yaşamlarını, kimlik algılarını ve Almanya'ya olan uyum süreçlerini olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
After the second half of the last century, the countries that wanted to eliminate the lack of working manpower, which emerged with the increase in industrialization and the effect of the second world war, went to recruit workers from other countries, and thus the migration of workers from Turkey to Germany began. Turkish workers who came to Germany alone, after the family merger, stripped of their guest worker identity and formed a society that lived with its own culture and values. This situation has forced Turkish families to adapt to an environment where it is difficult to maintain their belonging to religious, ethnic and familial identities as well as being the other. Turks came from an environment where family ties were strong and religious life was active, and they were caught between their culture and the dominant culture. Therefore, they faced problems such as adaptation and alienation. They have tried to overcome these problems thanks to the integrative and building effect of institutions such as religion and family. The subject of this study is; İnvestigate the identity and religion perception of second and third generation Turkish families living in Germany in the context of integration and alienation. This study, which includes second and third generation Turkish families living in Lahn Dill Kreis, in the Hessen state of Germany, was conducted on the ''Phenomenology'' pattern in accordance with the qualitative research method. Therefore; The data of the study were obtained by conducting interviews with 56 people through the 'semi-structured interview form' approach. Both generations of Turkish families in Germany have been found to maintain their ethnic, religious and familial identities in general according to their experiences. The efforts to protect family ties, the continuation of communication with Turkey for a reason, and the interest in places such as mosques where identities are freely reflected are promising for the future. However, despite the devotion of Turks, the ethnic and religious discrimination they faced negatively affected their religious lives, perceptions of identity, and their adaptation to Germany.