Entegrasyon sürecinde soydaşlığın önemi ve güvenlik algısı: Gaziantep ili örneği
The importance of holiness and security perception in the integration process: The case of Gaziantep province
- Tez No: 944347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞÖHRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Etnik ve kültürel farklılıkların bir arada bulunduğu toplumlarda entegrasyon, göçmenlerin hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ev sahibi topluma kabul edilmesini ifade etmektedir. Bu süreç sadece göçmenlerin yeni topluma uyumu ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda ev sahibi toplumun göçmenleri kabul etme kapasitesi ve uygulanan entegrasyon politikalarının etkinliğiyle de yakından ilişkilidir. Göçle birlikte ortaya çıkan entegrasyon süreci, esasen göçmenlerin ev sahibi toplumlarla uyum sağlamalarını ve toplumsal yapının bir parçası hâline gelmelerini ifade etmektedir. Bu noktada, entegrasyon süreci, toplumsal uyumun sağlanmasında güvenlik algısıyla doğrudan bağlantılıdır. Güvenlik, entegrasyonun hem bir nedeni hem de bir sonucudur; çünkü güvenlik kaygılarının yoğun olduğu ortamlarda toplumsal dışlanma, ayrımcılık ve kutuplaşma artmakta, bu da entegrasyon sürecini olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra, güvenli bir toplumsal ortam, göçmenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama daha kolay katılmasını sağlamakta ve ev sahibi toplumla etkileşimi artırmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin önemli göç merkezlerinden biri olan Gaziantep'te, özellikle Suriye iç savaşı sonrasında yaşanan yoğun göç akını nedeniyle ortaya çıkan entegrasyon dinamiklerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, Türk kökenli Afgan ve Suriyeli bireylerle yapılan anket çalışmalarıyla, soydaşlık bağlarının entegrasyon sürecine ve güvenlik algısına etkisi analiz edilmiş,“Göçmenlerin soydaşlık bağları, adaptasyon süreçlerini nasıl etkilemektedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu doğrultuda, araştırma bulguları, soydaş göçmenlerin yerel halkla daha kolay bütünleştiğini, güvenlik algısının ise soydaş olmayan göçmenlere kıyasla daha olumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışma entegrasyon-güvenlik ilişkisini soydaşlık temelinde değerlendirerek literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In societies characterized by ethnic and cultural diversity, integration refers to the acceptance of migrants both individually and collectively into the host society. This process goes beyond the mere adaptation of migrants to a new society; it is also closely linked to the host society's capacity to accept migrants and the effectiveness of the integration policies implemented. The integration process that emerges alongside migration essentially reflects migrants' adaptation to host communities and their incorporation into the social structure. At this point, integration is directly connected to the perception of security in achieving social cohesion. Security is both a cause and a consequence of integration; in environments where security concerns are high, social exclusion, discrimination, and polarization tend to increase, all of which negatively affect the integration process. Conversely, a secure social environment enables migrants to participate more easily in social, economic, and cultural life and fosters stronger interaction with the host society.This study examines the integration dynamics in Gaziantep, one of Turkey's key migrant-receiving cities, particularly following the significant influx of migrants after the outbreak of the Syrian civil war. Based on survey research conducted with Afghan and Syrian migrants of Turkish origin, the study analyzes the impact of kinship ties on the integration process and on the perception of security, addressing the question:“How do kinship ties among migrants influence their adaptation processes?”The findings indicate that migrants with kinship ties integrate more easily with the local population and are perceived more positively in terms of security compared to non-kinship migrants. In this context, the study aims to evaluate the integration-security relationship through the lens of kinship and contribute to the academic literature on migration and integration.