Çokkültürcülük politikalarından entegrasyon politikalarına geçiş: Hollanda'daki Türkiye kökenli göçmenler üzerine bir inceleme
Transition from multiculturalist policies to integration policies: A study on immigrants from Turkey
- Tez No: 314979
- Danışmanlar: DOÇ. BİCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Batı Avrupa ülkeleri, II. Dünya Savaşı'ndan sonra koloni yapısının çözülmesiyle ve ekonomik kalkınma amaçlı göç almaya başlamışladır. 1960lar sonrasında ivme kazanan bu göç sürecinin bir sonucu olarak farklı kültür ve kimliklere sahip göçmenler ile ev sahibi konumundaki Avrupalı milletler bir arada yaşamak durumunda kalmışlardır. Bu birliktelik birtakım uyuşmazlıkları ve tartışmaları gündeme getirmiştir. Hollanda'da bu süreç içerisinde, göçmenlere yönelik politikalarında asimilasyon, entegrasyon ve çokkültürcülük gibi farklı yaklaşımları denemiştir.Hollanda, 1980'lerden günümüze toplumda ?öteki? olan göçmenlere yönelik farklı eklemleme pratikleri denemiştir. Bu uygulamalarda, Batı dışından gelen göçmenler -Hollanda'nın eski kolonilerinden gelenler hariç- dilsel, dinsel ve kültürel farklılıklarıyla ön plana çıkmıştır. Hollanda'da bu grubun ?entegre olmadığı? görüşü 1990'lardan itibaren giderek ağırlık kazanmıştır. Göçmenlere yönelik politikalar zaman içinde daha tahammülsüz hale gelmiştir ve çokkültürcülük politikaları iflas etmiştir.Türkiye kökenliler, 1964'ten itibaren Hollanda'ya ?misafir işçi? olarak göç etmişlerdir. Türkiye kökenli göçmen kuşaklar, Hollanda'da Batılı olmayan yabancılar kategorisinde yer almaktadır. Hollanda'daki en büyük azınlık grubu olan Türkiye kökenli göçmenler, Hollanda'nın kültürel ?öteki? sayabileceğimiz kategorinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Türkiye kökenli göçmenler, göçmenlere yönelik farklı paradigmalar arasındaki geçişlerden ve politika değişimlerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Farklı eklemleme politikaları, Türkiye kökenli göçmenleri Hollanda toplumunun asli unsurlarından biri haline getirmemiştir. Türkiye kökenli göçmenler farklı dönemlerde farklı politikalarla ?öteki?leştirilmişlerdir. Bu çalışma Hollanda'nın göçmenlik politikalarındaki deiğişimlerin, Hollanda'daki Türkiye kökenli göçmenlerin kimlik ve aidiyetlerine etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
After the World War II, because of economic development policies and lack of necessary human capital, Western European countries accepted immigrant from various countries. Because of these immigration trends, cultural diversity in European countries started to increase. Those diversities in terms of culture and identity has led to many incompatibilities and conflicts. Host countries tried different immigration paradigms to incorporate immimgrants in political, economic, social and cultural spheres. The Netherlands also tried various approaches such as assimilation, integration and multiculturalism, to incorporate her immigrant communities to Dutch society.From 1980s to the present, the Netherlands has tried different policies to incorporate non Western immigrants who are considered as ?cultural other? in Dutch society. In these practices, non-Western immigrants -except immigrants from the former colonies of the Netherlands- because of their linguistic, religious and cultural differences come to the forefront of debates. Starting with early 1990s, the general convictions about the failures of multiculturalism and immigrant incorporation policies became stronger. The Dutch governments have switched to more strict measures to handle problems related to immigrant integration.Since 1964, many people from Turkey had migrated to the Netherlands as ?guest workers?. İmmigrants from Turkey constitute the largest non-Western immigrant group in the Netherlands. Generations of immigrants from Turkey are continued to be considered as cultural ?other? in the Netherlands since their arrival. The changes in the paradigms in immigration policies also affected migrants from Turkey. Those policies have failed to incorporate immigrants from Turkey into Dutch society. This study examines how different immigration policies have affected the identity and social group belongings of Turkish immigrants in the Netherlands.