Radial arterli serbest önkol flebinin çok amaçlı kullanımı ve klinik deneyimlerimiz
- Tez No: 70656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL DALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Son yıllarda kliniklerde tüm serbest flepler içinde fasyokutan flepler; fasyokutan flepler arasında ise serbest radial arterli önkol flebi, yaygın olarak kullanılma şansı ve olanağı bulmuştur. Bu çalışmanın amacı; kliniğimizde ilk mikrocerrahi ameliyatlarının yapılmaya başlandığı 1985 'den bu yana; serbest radial arterli önkol flebinin, hangi hastalarda, hangi içerik, hangi amaç doğrultusunda ve nerelerde kullanıldığım irdelemek, elde edilen sonuçlan literatür bilgileri ışığı altında değerlendirmektir. Bu amaç gereği; 'tüm hastalar, 5 grupta toplanarak incelendi. Gruplar oluşturulurken, fleplerin hastalarda hangi amaç gereği kullanıldığı dikkate alındı. Tüm ve ayrı ayrı gruplardaki hastalar; -etyoloji, hasta profili, defekt lokalizasyonu, uygulanan flebin özelliği ve komplikasyonlar ile varsa uygulanmış sekonder girişimler bağlanımda, oluşturulan parametrelere göre sınıflandırıldı. Bu çalışmada; serbest radial arterli önkol flebinin; 2'si damak defekti içermek üzere 4 hastada intraoral bölgede yerleşmiş kompozit defektlerin onarımı için, 4'ü alt dudak olmak üzere 8 hastada tam-kat dudak defektlerinin onarımı için; 12 cm. lik arter eksikliği olan 1 hastada, vasküler devamlılığı sağlamak için; 1 hastada total kulak, 1 hastada burun onarımı ve 1 hastada total penis onarımı olmak üzere toplam 3 hastada kozmetik amaçla; geri kalan diğer 14 hastada ise, baş-boyun bölgesine yerleşmiş, değişik boyut ve yapıdaki kompozit defektlerinin kapatılması amacı doğrultusunda değişik içerikte hazırlanarak kullanıldığı saptandı. Hiçbir hastada total-kısmi flep kaybı gözlenmedi. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda; radial arterli serbest önkol flebinin her grup için belirlenen değişik amaçlar doğrultusunda; içerdiği farklı yapı ve akım özelliği ile, özellikle baş-boyun bölgesi kompozit-kompleks defektleri için, çok bilinen ve uygulanan“kapatıcı-örtücü”özelliğinin yanında; kozmetik, fonksiyonel ve vasküler devamlılığı sağlayıcı özellikleri açısından da tercih edilebilecek; oldukça güvenilir bir flep olduğu, literatür bilgileriyle uyumlu olarak klinik deneyimlerimizle de doğrulanmış oldu. Anahtar kelimeler : Cerrahi Flepler, önkol, Mikrocerrahi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE VERSATILE USING OF FREE RADIAL ARTERY FOREARM FLAP AND OUR CLINIC EXPERIENCES In recent years; the fasciocutaneous flaps among all free flaps, the forearm flaps with the free radial artery among the fasciocutaneous flaps had the opportunity and possibility of having widespread use in all clinics. This study has aimed at evaluating and analysing results of using the free flaps with the radial artery (RAFF), in view of recent literature on the subject, regarding in which patients, in what context and for what purpose they have been used since the first microsurgery was made 1985 in our clinic.. The patients were divided and studied in five groups to achieve the mentioned objective. In forming the groups, due consideration was given to why and what purpose the flaps were used. The patients in all and in different groups were classified with consideration of ethiology, patient's profile, location of defect, characteristics of flap being used, likely complications and second attempts of operation if took place. Among the listed uses of RAFF, it was determined that they were used in 4 patients to repair intraorally located defects, including 2 palate defects; to repair full- thickness lip lesions with 2 lower lips in 8 patients; to assure vascular continuation in artery deficiency of 12 cm. long in one patient; to repair whole ear in one and nose in an other patient; to construct total penile in one patient, to use cosmetic purposes in total of 3 patients; to cover composite defects of different sizes and of context, located in head-neck region in the remaining 14 patients. No incomplete- complete flap loss occurred in any case. Our clinical findings, well in accord with previously published literature, lead to conclude that RAFF can be preferred with confidence because of their different structures and current features specially in repairing head and neck composite- complex defects, their“covering”ability, including cosmetics applications and in operations for ensuring vascular continuation. Keywords : Surgical Flaps, Forearm, Microsurgery. vn