Farklı yöntemlerle yapılan geciktirme işlemlerinin venöz ada flebine etkileri
- Tez No: 70655
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ATA UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yaptığımız çalışmada, farklı yöntemlerle yapılan geciktirme (delay) işlemlerinin venöz ada flepi üzerindeki hemodinamik etkisini ve flepin yaşayan alanına etkisini araştırdık. Çalışmada kullanılan tavşanlar 4 gruba ayrıldı. 1. grupta (n=10) herhangi bir geciktirme işlemi yapılmaksızın 8 x 1.5cm'lik venöz ada flepi oluşturuldu. Diğer 3 gruptaki tavşanların sol kulağında santral arter ve anterior ven bağlanarak geciktirme işlemi uygulandı. Tavşanların sağ kulaklarında ise, fleplerin uzun kenarları boyunca tam tabaka keşi yapılarak (bipedikuütt flep oluşturularak) geciktirme yapıldı. 2. Grupta 3 gun, 3. Grupta 10 gün ve 4. Grupta ise 21 gün geciktirme sonrasında venöz ada flepi oluşturuldu. Geciktirme işlemi boyunca ve sonrasında fleplerdeki doku kan akımı lazer dopler akımölçer ile takip edildi. Fleplerin yaşayan alanlarının makroskopik değerlendirilmesi, flep oluşturulduktan sonra 10. günde yapıldı. Damar bağlanarak yapılan geciktirme işlemi sonrasında oluşturulan venöz ada fleplerindeki kan akımı, kontrol grubundaki fleplerdeki kan aküm ile kıyaslandığında farkın anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0.05). Keşi ile yapılan geciktirme işlemi sonrasında oluşturulan venöz ada fleplerindeki kan alamı, kontrol grubundaki fleplerdeki kan akımı ile kıyaslandığında farkın anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0.05). 3, 10, 21 günlük damar bağlanması ile geciktirme sonrasında oluşturulan fleplerin yaşayan alanı, kontrol flepler ile kıyaslandığında farkın anlamlı olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY in our study, we investigated the effects of the different delay procedures on the heamodynamics and the survival of the venous island flaps. The rabbits used in the experiment were divided into four groups. in group l, the venous island flaps measuring 8x1,5 cm. were elevated without any delay procedure. in the other three groups, the delay procedure was performed with ligation of the central artery and the anterior marginal vein on the left ears. On the right ears, the delay was performed by incision along the long borders of the designed flaps. Thus, the bipedicled flaps were prepared. After 3 days of delay in group 2, after 10 days of delay in group 3 and arter 21 days of delay in group 4, the venous island flaps were elevated. The tissue blood flow were assessed vvith laser doppler flowmeter during and after the delay procedures. The macroscopic evaluation of the viable flap area was done 10 days after the operation. There was no signifıcant difference when the blood flow of delayed venous flaps with ligation of pedicle were compared vvith those of the control groups (p>0.05). There was no significant difference when the blood flovv of delayed venous flaps vvith incision were compared vvith those of the control groups (p>0.05). There vvas no signifîcant difference when the viable flap area of the delayed flaps vvith ligation of the vascular pedicles at 3"1, 10*. 21st day were compared vvith those of the control flaps (p>0.05).