İşbirlikli öğrenmeye dayalı doğaçlama çalışmalarının gitar icrası ve eşlikleme becerisine etkisi
The effect of improvisation studies based on cooperative learninfg on guitar playing and accompaniment skills
  1. Tez No: 706592
  2. Yazar: ŞERİF GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ZAHAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenmeye dayalı doğaçlama etkinliklerinin öğrencilerin gitar icralarını ve eşlikleme becerilerini ne derecede etkilendiğini araştırmaktır. Bu araştırmada nicel ve nitel yöntemlerden oluşan açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, öğrencilerin gitar icraları ve eşlikleme becerini ölçmek amacıyla zayıf deneysel yaklaşımlardan tek gruplu ön test-son test deseni uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerin işbirlikli öğrenme yöntemine ilişkin görüşlerini değerlendirmek amacıyla durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğrenim gören 11 gitar öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda, çalışma grubu öğrencilerinin hazır bulunuşluk seviyelerini belirlemek için ön testte, uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“Gitar Performans Ölçeği”ve“Eşlikleme Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutu için uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan işbirlikli öğrenmeye dayalı doğaçlama eğitim programı, gruplar halinde çevrimiçi olarak araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Haftanın üç günü gruplarla ayrı ayrı çalışılmış, dördüncü gün tüm gruplarla ortak çalışma yapılmıştır. Çalışma sürecinin tamamı görüntülü ve sesli olarak kayıt altına alınmıştır. On dört haftalık uygulama süreci sonunda son test olarak çalışma grubuna“Gitar Performans Ölçeği”ve“Eşlikleme Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Ön test-son test sonuçları kayıtlı görüntüler doğrultusunda alan uzmanları tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate how guitar education based on collaborative improvisation activities affects students' guitar performances and accompaniment skills. In this study, the exploratory sequential mixed method consisting of quantitative and qualitative methods was used. In the quantitative aspect of the study, a single-group pre-test-post-test design, which is one of the weak experimental approaches, was applied in order to measure the guitar performances and accompaniment skills of the students. In the qualitative aspect of the study, a case study design was used to evaluate the students' views on the cooperative learning method. The research was carried out with 11 guitar students studying at Dicle University State Conservatory. In the quantitative aspect of the study, the“Guitar Performance Scale”and the“Accompaniment Evaluation Form”, which were prepared by the researcher in line with the opinions of the experts, were applied for the pre-test to determine the readiness level of the experimental group students. For the qualitative dimension of the research, a semi-structured interview form prepared in line with expert opinions was used. The cooperative improvisation training program, which was prepared in line with expert opinions, was conducted in groups online by the researcher. Three days of the week, groups were studied separately, and on the fourth day, joint work was done with all groups. The entire working process was recorded with video and audio. At the end of the fourteen-week implementation period, the“Guitar Performance Scale”and the“Accompaniment Evaluation Form”were applied to the experimental group as a post-test, and the results of the test were evaluated by the field experts by watching the student videos.