Dışavurumculuk ve dijital sanat
Expressionism and digital art
  1. Tez No: 706606
  2. Yazar: AYŞEGÜL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sanat Tarihi, Science and Technology, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elektronik ortamda üretilen sanat anlamıyla da tanımladığımız dijital sanat, güncel bilgileri, teknolojik gelişmeleri ve kavramsal birçok durumu içinde barındıran interaktif bir mecra haline gelmiştir. Grafik tasarımın kullanım alanlarından biri olan dijital sanat, birçok akımı konu alan görsel tabanlı çalışmalarla günümüze etkili eserler meydana getirmiştir. Çeşitli akımlar zaman zaman dijital sanatın konusu haline gelmiş; etkili şekilde karakterize edilerek yeni üslupların doğmasına zemin hazırlamışlardır. Dijital mecraların grafik tasarım üretimi açısından hızı, çeşitliliği ve sağladığı erişim olanağıyla dijital eserlere esin kaynağı olan dışavurumcu akımın sayısız eserini izleyici ile buluşturabilmek için kullanılan araçlardan bahsedilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada geçmişte dışavurumcu yaklaşımı benimseyen öncü sanatçıların eserlerinin günümüz dijital sanatına nasıl esin kaynağı olduğu ve bu çalışmaların hazırlanış metotlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital art, which we define as art produced in an electronic environment, has become an interactive medium that contains current information, technological developments and many conceptual situations. Today, digital art, which is one of the application areas of graphic design, has created effective works with visually based works on many trends. Various movements became the subject of digital art from time to time; they were effectively characterized and paved the way for the emergence of new styles. The tools used to combine the numerous works of the expressionist movement, which is the source of inspiration for digital works, with the speed, variety and accessibility of digital media in terms of graphic design production are mentioned. In this study, made by the method of qualitative research, the ways in which the works of the pioneer artists who followed the expressionist approach in the past are a source of inspiration for today's digital art and the methods used to create these works are mentioned.