20.yy. resim sanatında popüler imge anlayışı
Popular image insight in 20th century painting
  1. Tez No: 491446
  2. Yazar: BAHAR OSKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren demokratikleşme ve endüstrileşme hareketlerinin etki alanını genişletmesiyle birlikte, popüler kültürün yükselişine eşlik eden artan oranda kitle iletişim imkanları, tüketimi özendirici politikalar, kitle kültürünün sanat alanındaki etkisi ve topluma yansımasıyla ortaya çıkan yeni bakış açıları, özellikle modern resim sanatı üzerinde etkisini göstermiştir. Bu çalışma, popüler kültürün ortaya çıkışıyla modern resim sanatında meydana gelen kaçınılmaz değişimleri analiz etmeyi ve resmi oluşturan imgenin 20. Yüzyılda ortaya çıkan sosyal, entellektüel ve kültürel hareketlerden ne şekilde etkilenerek bir değişime uğradığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefini gerçekleştirebilmek amacıyla, popüler kültürün dönüşümünü, kültürel çevreyi incelemekte ve imgenin farklı formlara dönüştüğü bu yolculuğunu Kübizm, Soyut Dışavurumculuk, Pop Art, Dadaizm, Yeni Dadaizm'in yanısıra; Video Art ve Dijital Art gibi yeni sanat ortamlarını ele almaktadır. Bu çalışmanın önemi, temel anlamda imgenin belirli bir süreç içinde uğradığı değişimleri analiz eden ve özellikle de geçtiğimiz yüzyılı hedef alan çalışmaların az miktarda olmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the start of 20th century, growing numbers within societies have emerged to contribute the political, social and economic dimensions of modern life as democratisation and industrialisation have broaden their influence. Moreover, the extent of social and cultural changes throughout the 20th century have gradually exhibited their inevitable influence on almost all forms of arts especially on painting. Especially within the second part of the century with the rise of popular culture accompanying the increasing mass media coverage, consumerism, societys' openness to political manipulation, industrialisation, social issues associated with emerging urbanisation and unfulfilling and mechanised labour relationships have soon reflected their influences on the conception of the artistic imagery and especially on modern painting. This study aims to analyze the inevitable changes caused by the emergence of Pop Culture on modern painting and it aims to examine the underlying reasons how the images of painting has been transformed through the effects of social, intellectual and cultural movements in 20th century. In order to achieve its objectives, this study evaluates the social and cultural environment that has been led to mass/pop transformation in the society and it examines the journey in which image has been transformed into various forms in terms of significant art movements such as Cubism, Abstract Expressionism, Dadaism, Pop Art, New Dadaism, Video Art and Digital Art. The significance of this research causes mainly from the rarity of researches that analyzes the position of image within a period of time in the art history, especially addressing the past century.