2010 sonrası Gine kamu yönetiminde yönetişim uygulamaları
Governance practices in Guinean public administration after 2010
  1. Tez No: 706626
  2. Yazar: MAMADI CİSSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHAP GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme pek çok alanda olduğu gibi kamu yönetiminde de bazı değişikliklerin gerçekleşmesine yol açmıştır. Bu değişiklikler sonucunda bürokratik ilkelere dayalı geleneksel kamu yönetimi anlayışının işlevini kaybettiği, onun yerine vatandaş talep ve beklentilerini dikkate alan ve yöneten yönetilen ilişkisine yeni bir boyut kazandıran, yeni bir yönetim tarzına geçildiği bilimsel literatürde yerini almıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dahil dünyadaki kamu yönetimi reformlarının yeni odak noktası olan bu yönetim anlayışı literatürde kurumsal yönetim ya da daha tercih edilir ismi ile yönetişimdir. Ülkelerin ekonomik, sosyal, siyasal, toplumsal, vb. tüm sorunların temel nedeni olarak geçmişteki kötü yönetim şekilleri olduğunu ileri sürülerek çözüm olarak yönetişim eksenli bir anlayışın 1990'lı yıllarda benimsenmeye başlandığı görülmektedir. Yönetişim ile birlikte kamu politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında kamu gücü anlayışı terkedilerek çoklu bir yönetim tarzına geçilmiştir. Devlet, sivil toplum ve özel sektörün birlikte yer aldığı bu yeni yönetim modelinin parolası etkin devlettir. Yönetişim uygulamaları ile birlikte artık kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütüleceği düşünülmektedir. Bu bağlamda yönetişim çağdaş toplumlarda iktidarın kullanımını etkileyen dönüşümlerin bir bütünü haline gelmiştir. Son yıllarda idarenin işleyişindeki bu paradigma değişiminden Gine de etkilenmiştir. Gine hükümetinin kamuoyunun yönetişim ilkelerinin benimsenmesi hususunda bir konsensüs içinde oldukları söylenebilir. Ayrıca hükümet yönetişimi, özel yatırımlar ve kamu yönetimine uygun bir iklim oluşturmak için gerekli koşul olarak görmektedir. Hükümetin bütün gayretlerine rağmen Gine'deki yönetişim, ülkenin idari sisteminden kaynaklanan bir dizi engelle karşılaşmaktadır. Bütün bu engellere rağmen yönetişim anlayışının oturması noktasında hükümet girişimlerini devam ettirmektedir. Bu çerçeve de çalışmada Gine'deki yönetişim uygulamaları analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization has led to some changes in public administration, as in many areas. As a result of these changes, it has taken its place in the scientific literature, where the traditional understanding of public administration based on bureaucratic principles has lost its function, and instead it has been replaced by a new management style, which takes into account the demands and expectations of citizens and gives a new dimension to the relationship between those who govern and the governed. This management approach, which is the new focus of public administration reforms in the world, including developed and developing countries, is corporate governance or, more preferably, governance. It is seen in the past that the cause of most country's economic, social, political and societal problems is bad governance it is only during the 1990s that a governance-oriented approach has been adopted as solutions to these problems. Along with governance, the understanding of public power in the determination and implementation of public policies has been abandoned and a multiple management style has been adopted. The name of this new management model, in which the state, civil society and private sector take place together, is effective state. It is thought that public services will be carried out more effectively and efficiently with governance practices. In this context, governance has become a whole of transformations affecting the use of power in contemporary societies. In recent years, Guinea has also been affected by this paradigm shift in the functioning of its administration. It can be said that the Guinean government is in a consensus on the adoption of public opinion governance principles. It also sees government governance as a necessary condition for creating a favorable climate for private investment and public administration. Despite all the efforts of the government, governance in Guinea faces a number of difficulties stemming from the country's administrative system. Despite all these obstacles, the government continues its initiatives at the point of establishing the understanding of governance. In this framework, governance practices in Guinea will be analyzed in this study.