Analitik ve post-analitik felsefede nesnellik sorunu
The problem of objectivity in analytic and post-analytic philosophy
- Tez No: 706633
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada analitik ve post-analitik felsefe geleneği düşünürlerinin nesnellik sorununa dair görüşleri değerlendirilmektedir. Analitik ve post-analitik düşünürlerin görüşleri, iki temel yaklaşıma ayrılmıştır. Epistemolojik nesnellik için ontolojik nesnelliğin gerekli olduğunu savunan düşünürler realist; gerekli olmadığını savunan düşünürler karşı-realisttir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde analitik ve post-analitik felsefe geleneğini önceleyen modern felsefe düşünürlerinin epistemolojisi ve nesnellik sorunu ile ilgili görüşleri incelenmiştir. İkinci bölümde nesnellik sorunu temelinde analitik ve post-analitik felsefe geleneği realist düşünürlerin görüşleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde nesnellik sorunu temelinde analitik ve post-analitik felsefe geleneği karşı-realist düşünürlerin görüşleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde epistemolojik nesnelliğin ontolojik nesnelliği gerektirdiği; analitik ve post-analitik felsefe geleneği nesnellik sorununun aynı temele dayanması nedeniyle modern felsefe nesnellik sorununun farklı bir formu olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of the thinkers of the analytic and post-analytic philosophy tradition on the problem of objectivity is evaluated. The views of analytical and post-analytical thinkers are divided into two main approaches: Thinkers who defend that epistemological objectivity requires ontological objectivity are realist; thinkers who that doesn't are anti-realist. The study consists of three parts. In the first part of the study, the views of modern philosophical thinkers on the objectivity problem is evaluated. In the second part, the views of realist thinkers in the analytic and post-analytic philosophy tradition is examined and evaluated on the basis of the objectivity problem. In the third and last part, the views of anti-realist thinkers in the analytic and post-analytic philosophy is examined and evaluated on the basis of the objectivity problem. In the conclusion part of the study, it is argued that epistemological objectivity requires ontological objectivity and the problem of objectivity in the tradition of analytic and post-analytic philosophy is a different form of the objectivity problem of modern philosophy, due to it is based on the same basis.