Ergonomi değerlendirme yöntemleri ve ergopro: işe bağlı kas-iskelet bozukluklarında risklere maruz kalmanın değerlendirilmesi için pratik yazılım
Ergonomics evaluation methods and ergopro: practical software for evaluation of exposure to risks in work-related musculo-skeletal disorders
  1. Tez No: 706632
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Anatomy, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İşe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarının (WMSD) önlenmesi, ergonomi profesyonelleri ve iş sağlığı&güvenliği uzmanlarının yüz yüze kaldığı en büyük zorluklardan biri haline gelmiştir. Önlemenin bir parçası olarak gerçekleştirilen eylemlerden biri de WMSDs faktörlerine maruz kalmanın değerlendirilmesidir. Bugüne kadar birçok farklı ergonomik değerlendirme yöntemi geliştirilmiştir. Bununla birlikte, birçok durumda, bu yöntemlerin doğru kullanımı, ağırlıklı olarak WMSDs risk faktörlerinin daha fazla varlığının varsayımı olduğu bizim ülkemizde az olan, ergonomide yüksek eğitim ve deneyime sahip personel bulundurmak suretiyle koşullandırılmaktadır. Bu nedenle, bu ülkelerde çok çeşitli görevleri değerlendirmek ve iyileştirme eylemleri üretmek için pratik yöntemlere sahip olmanın gerekliliği tespit edilmiş ve belirtilmiştir. Bu tezde Ergonomi'de Uzman olmayan personel tarafından görevlerin ergonomik değerlendirmesinde kullanılabilecek Bireysel Risk Değerlendirmesi (BRD-ERIN) metodu ve bu bağlamda oluşturulmuş ErgoPro yazılımı sunulmuştur. ErgoPrro'nun öğrenmesi kolay, kullanımı kolay, az eğitim süresi gerektirdiği ve ergonomik iyileştirme fırsatlarının belirlenmesinde faydalı bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Son olarak, Bireysel Risk Değerlendirilmesi yöntemi ile bir görevin nasıl değerlendirileceğini gösteren bir vaka çalışması yer almakta ve yöntemin güvenilirliğini, geçerliliğini ve kullanılabilirliğini değerlendirmek için yapılan bazı çalışmalardan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The prevention of work-related musculoskeletal disorders (WMSD) has become one of the biggest challenges facing ergonomics professionals and occupational health & safety professionals. One of the actions taken as part of the prevention is the assessment of exposure to WMSDs factors. Many different ergonomic assessment methods have been developed so far. However, in many cases, the correct use of these methods is conditioned by having staff with high education and experience in ergonomics, which is less in our countries, where predominantly WMSDs are the assumption of greater presence of risk factors. Therefore, in these countries, the necessity of evaluating a wide range of tasks and having practical methods to produce improvement actions has been identified and indicated. In this thesis, ErgoPro software which is used in the ergonomic evaluation of tasks and the ErgoPro software that can be used by the non-specialist personnel in the Individual Risk Assessment (BRD) is presented. ErgoPrro has proven to be easy to learn, easy to use, requiring little training time, and a useful tool in identifying ergonomic improvement opportunities. Finally, a case study demonstrating how a task will be assessed by the Individual Risk Assessment methodology, and some studies to assess the reliability, validity and usability of the method are mentioned.