Betonarme bir hastane binasının eğri yüzeyli taban izolatörlü ve izolatörsöz durumunun şekil değiştirmeye göre tasarım performansının karşılaştırılması
Comparison of the design performance of a reinforced concrete hospital building with curved surface base i̇nsulatorous and not added insulator according to deformation based design
  1. Tez No: 706641
  2. Yazar: NİMET TERKİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP SUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Deprem kuşağında yer alan Ülkemizde olası depremlerde meydana gelebilecek can ve mal kaybını azaltabilmek için yapılan bilimsel çalışmalar ve bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda yapılan uygulamaların depremin yıkıcı etkisini ne ölçüde azalttığını görmek için sürtünme tipi bir taban izolatörünün yapılar üzerindeki performansı incelenmiştir. Bunun için tek eğri yüzeyli sürtünme tipi bir taban izolatörü hesapları yapılarak örnek yapının tabanına eklenmiştir. Örnek yapı olarak da 12 katlı betonarme bir bina modellenmiş ve binanın kolon ve kirişlerinin kesit analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz verileri SAP2000 programında izolatörlü ve izolatörsüz olarak tasarlanan binada uygulanmıştır. Her iki durum için performans analizi yapılarak karşılaştırma yapılmıştır. İki durumda da şekil değiştirmeye göre (ŞGDT) performans analizleri yapılmıştır. Ayrıca uygulamada yığılı plastik mafsal modeli kullanılmıştır. Yapılan tüm değerlendirmeler ve analizler binaların tasarımında ve projelendirilmesinde izolatörlerin kullanılmasının, yapı elamanlarının hasar miktarlarını çok büyük oranda azalttığını ve yapının performans seviyesini aynı oranda artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which is located in the earthquake zone, the effect of a friction type base insulator on the structures has been examined in order to see to what extent the scientific studies conducted to minimize the loss of life and property that may occur in possible earthquakes and the applications made in line with the data obtained as a result of these studies, reduce the destructive effect of the earthquake. For this, a friction type sole insulator with a single curved surface was added to the base of the sample structure by making calculations.As an example, a 12-storey reinforced concrete building was modeled and cross-section analysis of the columns and beams of the building was carried out. The obtained analysis data was applied in the SAP2000 program in the building designed with and without insulators. Performance analysis and comparison were made for both cases. In both cases, performance analyses were performed according to shape change (ŞGDT). In addition, a stacked plastic knuckle model was used in the application. All the evaluations and analyzes have shown that the use of insulation elements in the design and projecting of buildings greatly reduces the amount of damage to the building elements and increases the performance level of the building at the same rate.