Betonarme bir hastane binasının tasarımı ve kat adedinin tasarıma etkisi
Design of a reinforced concrete hospital building and effect of number of stories on design
  1. Tez No: 166213
  2. Yazar: BİLGİN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
BETONARME BİR HASTANE BİNASININ TASARIMI VE KAT ADEDİNİN TASARIMA ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada, 6 katlı betonarme bir hastane yapısının taşıyıcı sisteminin yatay ve düşey yükler altında çözümlemesi yapılarak taşıyıcı sistem elemanları boyutlandırılmıştır. Hastane olarak kullanılacak bina, uzun açıklık doğrultusunda 40,3 Om, kısa açıklık doğrultusunda 19,30m olup, fakat tam bir dikdörtgen alana oturmamaktadır. Bina 700, 19m2 bir alana sahip olup bir zemin kat ve beş normal kattan oluşan toplam altı katlı bir yapıdır. Kat yükseklikleri zemin kat da 4,0 m, diğer normal katlarda ise 3,2 m'dir. Yapı, kolon, kiriş, perde ve döşemelerin oluşturduğu betonarme perde-çerçeve taşıyıcı sistemden oluşmaktadır. Yapının döşeme sistemi çift doğrultuda çalışan döşemelerden oluşmaktadır. Temel sistemi elastik zemine oturan kirişsiz radye olarak projelendirilmiştir. Yapı 1. derece deprem bölgesinde ve Z2 sınıfı zemin üzerinde yer almaktadır. Yapıda malzeme olarak C25 kalitesinde beton ve S420 kalitesinde betonarme çeliği kullanılmıştır. Zemin emniyet gerilmesi 300 kN/m2, zemin düşey yatak katsayısı 60000 kN/m3 olarak alınmıştır. Taşıyıcı sistem elemanlarının ön boyutlandınlmasında yürürlükte bulunan TS 498 ve TS 500 (2000) standartları ile yürürlükte bulunan Deprem Yönetmeliği (1998) kullanılmıştır. Yapının analizinde, taşıyıcı sistem 3 boyutlu olarak modellenmiş ve ETABS (Nonlinear Version 8.06) paket programı kullanılmıştır. Yapının dinamik analizi için Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen Spektral Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile bulunan kesit iç kuvvetleri, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile bulunan sonuçlarla mukayese edilmiş ve buna göre artırılmıştır. Çalışmanın son aşamasında, incelenen yapının kat sayılan artırılarak sırasıyla 8, 10 ve 12 katlı yapılar haline getirilmiştir. Kat sayısı artırılan yapıların geometrik özellikleri daha önce analizi yapılan yapı ile tamamen aynı tutulmuştur. Daha sonra bu yapıların yatay ve düşey yükler altında analizi, ETABS programı kullanılarak yapılmışta*. Yapıların analizi sonucu elde edilen iç kuvvetler göz önüne bulundurularak, kolonların ve perdelerin kesitlerinin yeterliliğinin ve kesitlerdeki donatı oranlarındaki değişimlerin hesabı yapılmıştır. Son olarak da, kolonlar ve perdelere ait elde edilen tüm sonuçlar, birbiriyle ve benzer sonuçlarla karşılaştırılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE HOSPITAL BUILDING AND EFFECT OF NUMBER OF STORIES ON DESIGN SUMMARY In this study, the elements of a structural system of 6-storey reinforced concrete hospital structure is designed after analyzing the system under lateral and vertical loads. The building, which will be used as hospital, has plane sizes of 40,30m in long direction and 19,30m in short direction, but it hasn't a complete rectangular plan. The structure has a plane area of 700,19m2. It consists of 6 stories with a ground floor and 5 normal stories. The height of the the basement story is 4.0 m and the other normal stories heights are 3.2 m. The structural system of the building is composed of reinforced concrete shear wall-frame system formed by columns, beams, shear walls and slabs. The floor system of the building consist of two-way slabs. The foundation system is chosen as a mat foundation which settled on elastic ground. The structure is assumed to be in the 2nd degree seismic zone and located on a Z2 subsoil class. In the design of the structural system the concrete grade C25 and the reinforced steel grade S420 are assumed; allowable soil stress is assumed to be 300 9