Köpeklerde deneysel olarak oluşturulan karaciğer toksikasyonlarında klinik , hematolojik, biyokimyasal ve ultrasonografik bulgular
Clinical, hematologic, biochemical and ultrasonographic findings in experimentally induced liver toxications in dogs
  1. Tez No: 70665
  2. Yazar: MEHMET TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ı.öz Bu çalışmada, köpeklerde deneysel oluşturulan karaciğer toksikasyonlarında klinik, hematolojik, biyokimyasal ve ultrasonografik bulgular değerlendirilerek, ultrasonografinin diffuz karaciğer hasarının belirlenmesindeki etkinliği araştırıldı. Çalışmanın materyalini 24 adet sağlıklı köpek oluşturdu. A grubuna (12 köpek), 6 gün. sûreyle 5 ml/kg trikloretilen'in mısır yağındaki (1:1) süspansiyonu, B grubuna (12 köpek) ise iki gün süreyle 1 ml/kg dozunda karbontetraklorür'ün zeytin yağındaki (1:1) süspansiyonu 12 saatlik açlığı takiben orogastrik sondayla verildi. Köpekler deneme öncesi (2 gün) ve süresince (10 gün) hergün klinik, hematolojik, biyokimyasal ve ultrasonografik muayenelerden geçirildi. Klinik ve hematolojik bulgularda deneme süresince istatistik olarak önemli bir değişiklik gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT In this study, clinical, hematological, biochemical and ultrasonographic findings were evaluated in experimentally induced liver toxications and the efficiency of ultrasonography in diffuse liver damage was investigated. 24 healthy dogs were used as a material in this study. After 12-hour-long fasting, triclorehylene (5ml/kg of body weight) were given in a 1 : 1 mixture of suspension with corn- oil for 6 days to group A (12 dogs), carbontetrachloride (1 ml/kg of body weight) were given in a 1:1 mixture of suspension with olive-oil for two days to group B (12 dogs) via gastric tube. The dogs were undertaken daily clinical, hematologic, biochemical and ultrasonographic examinations during trial (10 days). It was not found significant alterations statistically in clinic and hemotologic findings during the experiment (p>0.05).