İnsan ve sığır orijinli Staphylococcus aureus suşlarının çeşitli biyokimyasal özellikleri ile antibiyotiklere duyarlılıklarının karşılaştırılması
A Comparison of chemical properties and antibiotic suceptibility of staphylococcus aureus strains of human and bovine origin
- Tez No: 70666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANUR BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI öz Bu araştırmada, Van ve yöresindeki çeşitli çaptaki süt işletmelerinde mastitis şüpheli 151 baş sağmal inekten alınan süt numuneleri ve farklı yaş ve iş gruplarındaki insanlardan alman 155 adet boğaz kültürü Staphylococcus aureus yönünden incelendi. Mastitis şüpheli sığırların sütlerinden 50 adet, boğaz kültürlerinden 50 adet toplam 100 adet Staphylococcus aureus suşu izole ve identifiye edildi. İzole ve identifiye edilen sığır orijinli 50 Staphylococcus aureus suşunun 15 'inin (%30) sarı, 35'inin (%70) beyaz pigment oluşturduğu, lam koagulaz testinde 45'inin (%90) clumping factor, staphytect plus ile yapılan lateks aglutinasyon test'inde 30'unun (%60) protein-A, DNase testinde 49'unun (%98), fibrinilozin testinde 24'ünün (%48), lesitinaz testinde 13 'ünün (%26), kazeinaz testinde 15 'inin (%30) pozitif reaksiyon verdiği, suşların 3 1 'inin (%62) fi-hemolizin ve 26' sının (%52) a-toksin oluşturduğu tespit edildi. İzole ve identifiye edilen insan orijinli 50 Staphylococcus aureus suşunun 25'inin (%50) sarı, 25'inin (%50) beyaz pigment oluşturduğu, lam koagulaz testinde 45'inin (%90) clumping factor, staphytect plus ile yapılan lateks aglutinasyon test'inde 46' sının (%92) protein-A, DNase testinde 43 'ünün (%86), fibrinilozin testinde 29'unun (%58), lesitinaz ve kazeinaz testinde 33 'ünün (%66) pozitif reaksiyon verdiği, suşların 40'mın (%90) fi- hemolizin ve 33 'ünün (%66) a-toksin oluşturduğu görüldü. Sığır ve insan orijinli Staphylococcus aureus suşlarının tamamının (%100) tüp koagulaz testi pozitif olduğu, glikoz ve mannitol'ü hem aerop hem de anaerop olarak fermente ettiği tespit edildi. İzole ve identifiye edilen sığır ve insan orijinli Staphylococcus aureus suşlarının 9 farklı antibiyotiğe duyarlılıkları disk difüzyon yöntemiyle test edildi. Sığır orijinli suşların %2'sinin basitrasin ve vankomisin'e, %4'ünün metisilin ve ampisilin+sulbaktam'a, %13'ünün eritromisin'e, %62'sinin novobiosin' e, tamamının (%100) penisilin-G'ye dirençli, ayrıca tamamının (%100) siprofloksasin ve sefaperozon+sulbaktam'a. duyarlı olduğu tespit edildi. İnsan orijinli suşların %2'sinin vankomisin'e, %4'ünün eritromisin'e, %20'sinin ampisilin+sulbaktam% %22'sinin noyobiosin'e, ve tamamının (%100) penisilin-G'ye dirençli, aynca tamamının (%100) metisilin, siprofloksasin, basitrasin ve sefaperozon+sulbaktam'a, duyarlı olduğu belirlendi. Anahtar Kelimeler : Staphylococcus aureus, boğaz kültürü, subklinik mastitis, antibiyotik duyarlılık testi, bazı biyokimyasal özellikler,
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, milk samples collected from 151 mastitis suspected bovine and 155 throat cultures of humans of different ages and professions in and around Van were examined with regard to Staphylococcus aureus. A total of 100 Staphylococcus aureus samples, 50 from 151 milk samples of mastitis suspected bovine and 50 samples from throat cultures were isolated and identified. From the identified and isolated 50 Staphylococcus aureus samples of bovine origin 15 (30 %) consisted of yellow and 35 (70%) of white pigments. In slide coagulase test 45 (90 %) clumping factor, in latex agglutination test by using staphytect plus 30 (60%) protein-A, in DNase test 49 (98%), in fibrinolysine test 24 (48%), in lesitinase test 13 (26%), in caseinase test 15 (30%), samples yielded positive reactions. Of the strains 31(62%) produced fi-haemolysine and 26 (52%) a-toxin. From the identified and isolated 50 Staphylococcus aureus samples of human origin 25 (50 %) consisted of yellow and 25 (50%) of white pigments. In slide coagulase test 46 (92 %) clumping factor, in latex agglutination test by using staphytect plus 46 (92%) protein-A, in DNase test 43 (96%), in fibrinolysine test 29 (58%), in lesitinase and caseinase tests 33 (66%) yielded positive results while 46 (92%) samples produced p- haemolysine and 33 ( 66%) a-toxin. Tube coagulase test results of all the bovine and human origin Staphylococcus aureus samples were positive and was observed that it fermented glucose and mannitol both aerobicly and anaerobicly. By using disc diffusion method, the sensitivities of the isolated and identified Staphylococcus aureus samples of human and bovine origin to 9 different antibiotics were tested. Of the bovine origin samples 2 % was found to be resistance to basitracine and vancomycine, 4 % to methicilline and ampisilline+ sulbactam, 13 % to erithromisine, 62 % to novobiocine, and all samples to penisilline-G as well as all samples (100%) to ciprofloxacine and cefaperosone+ sulbactam. Of the human origin samples 2 % was found to be resistance to vancomycine, 4 % to erithromisine, 20 % to ampisilline+ sulbactam, 22 % to novobiocine, and all the samples (%100) to penisilline-G. Also all samples were sensitive to methicilline, ciprofloxacine, basitracine and cefqperosone+sulbactam. Key words : Staphylococcus aurues, throat culture, subclinic mastitis, antibiotic sensitivity test, some biochemical characteristics,