Çocuk hastalarda görülen endodontik enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı hakkında diş hekimliği öğrencilerinin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of dentistry students about the use of antibiotics in endodontic infections in pediatric patients
- Tez No: 706654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET REZANİ TOPTANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Çocuk diş hekimliğinde endodontik enfeksiyonlar oldukça sık karşılaşılan durumlardır. Endodontik enfeksiyonların tedavisinde doğru endikasyon durumunda antibiyotik kullanımına karar vermek, doğru dozda ve doğru sıklıkta antibiyotik kullanımı diş hekimliği bilimi için oldukça önem arz eder. Bu çalışmanın amacı klinik öncesi antibiyotikler hakkında teorik eğitim almış olan ve çocuk diş hekimliği pratik uygulamalarını yapabilmek için yeterlilik kazanan 4. ve 5. sınıf diş hekimliği öğrencilerinin endodontik enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı hakkındaki bilgi seviyelerini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Dicle, Fırat ve İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan, klinik stajları başlamış intern öğrenciler üzerinde 'GOOGLE FORM' elektronik anket yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Verilen cevaplara göre elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Etik Kurulu' nun 2019- 54 nolu onayı ile yürütülmüştür. Bulgular: Çalışma kapsamında anketi cevaplayan 468 katılımcıdan elde edilen verilere göre; antibiyotik kullanılması gereken durumda ilk tercihin %84,4 oran ile amoksisilin olduğu, penisilin alerjisi olan hastalarda antibiyotik kullanılması gereken durumda ilk tercihin %42,3 oran ile klindamisin olduğu görülmüştür. 'Vaka soruları 1' bölümünde birinci vaka için antibiyotik reçete etme kılavuzlarına uyumun %27,5; ikinci vaka için %33,7; üçüncü vaka için, %33,8; dördüncü vaka için %20,5; beşinci vaka için %5,34 olduğu bulunmuştur. Antibiyotik doz hesaplaması bilgisini ölçmeyi hedefleyen çoktan seçmeli soruda katılımcıların sadece %32,26' sı doğru cevabı işaretlemiştir. Antibiyotik genel bilgisi, reçete bilgisi, antibiyotiklerin pediatrik doz hesaplaması ve parenteral antibiyotik uygulamaları hakkında bilgilendirilenler ile bilgilendirilmeyenler arasında, bilgilendirildikleri yerler arasında ve aldığı bilgilendirmeyi yeterli bulanlar ile bulmayanlar arasında bilgi düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. (p0,05) Sonuç: Yapılan tez çalışmasında örneklem grubundaki katılımcıların çocuklarda görülen endodontik enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmadığı ve güncel kılavuzlara uyumlarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu durum global bir sağlık sorunu olan antibiyotik direnci konusunda önem arz eder. Diş hekimliği öğrencilerinin antibiyotikler konusundaki bilgi düzeyinin ancak ders müfredatlarında bu konuya verilen önemin arttırılması, çeşitli meslek içi eğitimler, kongre- konferans veya benzeri uygulamalar ile yeterli seviyeye geleceğini ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Endodontic infections are very common conditions in pediatric dentistry. Deciding on the use of antibiotics in the right indication in the treatment of endodontic infections, accurate dosage and correct frequency of antibiotics is very important for dentistry science. The aim of this study is to measure the knowledge level of 4th and 5th grade dentistry students who have received theoretical training about pre-clinical antibiotics and qualified to practice pediatric dentistry about the use of antibiotics in endodontic infections. Material and Method: This study was applied by using the“GOOGLE FORM”electronic questionnaire method on clinical intern students studying in Faculty of Dentistry at Dicle, Fırat and İnönü Universities. The data obtained from the answers given were statistically analysed. The study was conducted with the approval number 2019- 54 of the Faculty of Dentistry Ethics Committee. Results: According to the data obtained from 468 participants who answered the questionnaire within the scope of the study; it was found that in the case antibiotics should be used, the first preference was amoxicillin with a rate of 84.4% and in patients with penicillin allergy clindamycin was the first choice with a rate of 42.3%. In case questions 1' section, compliance with antibiotic prescribing guidelines for the first case was found to be 27.5%; 33.7% for the second case; for the third case, 33.8%; 20.5% for the fourth case; and 5.34% for the fifth case. Only 32.26% of the participants marked the correct answer in the multiple-choice question aiming to measure the antibiotic dose calculation knowledge. Statistically significant differences were found in terms of knowledge level between those who were informed about antibiotic general knowledge, prescribing information, pediatric dose calculation of antibiotics and parenteral antibiotic applications and those who were not informed and there were statistically important variations found between the places where they were informed and between those who found the information sufficient and those who did not. (p0,05) Conclusion: In the thesis study, it was determined that the participants in the sample group did not have sufficient knowledge about the antibiotics used in endodontic infections in children and their compliance with current guidelines was low. This situation is important for antibiotic resistance, which is a global health problem. We believe that the level of knowledge of dentistry students about antibiotics will only reach a sufficient level by increasing the importance given to this subject in the course curriculum, various in-service trainings, congresses or similar practices.