COVİD-19 sürecinde pediatri hemşirelerinin izolasyon önlemlerine uyum düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of pediatric nurses' levels of compliance with isolation precautions and affecting factors in the COVİD-19 process
  1. Tez No: 706655
  2. Yazar: MAZLUM AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Covid-19 sürecinde pediatri hemşirelerinin izolasyon önlemlerine uyum düzeylerini ve etkileyen faktörlerin belirlenmesinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma, Nisan-Aralık 2021 tarihleri arasında Erzurum Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanenin 96 pediatri hemşiresi oluşturmuştur. Örnekleme yöntemine gidilmeyip 87 pediatri hemşiresi ile araştırma tamamlanmıştır. Veri toplama araçları“Soru Formu”ve“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği (İÖUÖ)”ile yüz-yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada pediatri hemşirelerinin %72.5'inin Covid-19 sürecinde izolasyon önlemleri eğitimine katılmadığı, %95.4'ünün izolasyon prosedürlerini hastalarına uyguladığı, % 82.8'inin temas izolasyon prosedürü uyguladığı, %69'unun Covid-19 izolasyon uygulaması gerektiğinde başvuru önceliği olarak klinik sorumlu hemşiresini seçtiği, %87.4'ünün izolasyon için oda ayırabildiği ve %83.9'unun izolasyon önlemlerini uygulamada sorun yaşamadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin İÖUÖ'den alınan puan ortalamaları 74.78±6.71 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the level of compliance of pediatric nurses with isolation precautions and the factors affecting them during the Covid-19 process. Material and Method: The research was carried out descriptively at Erzurum Health Research and Application Center between April and December 2021. The population of the study consisted of 96 pediatric nurses of the specified hospital. The sampling method was not used and the research was completed with 87 pediatric nurses. Data collection tools were collected by face-to-face interview method with the“Question Form”and“Scale of Adaptation to Isolation Precautions(PSPS)”. Results: In the study, 72.5% of the pediatric nurses did not attend the isolation precautions training during the Covid-19 process, 95.4% applied the isolation procedures to their patients, 93.1% applied the contact procedure, 69% chose the clinical nurse as their priority when applying Covid-19 isolation. It was determined that 87.4% of them were able to allocate a room for isolation and 83.9% of them had no problems in applying the isolation measures. The mean score of the nurses obtained from the BSQ was found to be 74.78±6.71.