Erken çocukluk çağı dönemı̇ndekı̇ çocuklarda vücut kı̇tle ı̇ndeksı̇nı̇n vı̇tamı̇n B12 ve 25(OH)D vı̇tamı̇nı̇ düzeylerı̇ ı̇le ı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇: Rı̇ze ı̇lı̇ örneğı̇
Investigation of the relationship between body mass index with vitamin B12 and 25(OH)D vitamin levels on children in early childhood period: Rize province example
- Tez No: 706653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2-5 yaş arasındaki çocuklarda çocukluk çağı vücut kitle indeksi ile 25(OH)D vitamini ve vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metod: Bu vaka-kontrol çalışmasına Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri polikliniklerine 1 Ocak-1 Haziran 2021 tarihleri arasında başvurmuş herhangi bir nedenden dolayı 25(OH)D vitamini, vitamin B12, rutin kan parametreleri bakılmış 2-5 yaş arası çocuklara ve annelerine uygulanmıştır. Kan tetkiği yapıldığı tarihten en geç 1 ay içerisinde aile hekimliği biriminde vücut kitle indeksi hesaplanmış çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 102 çocuk ve anne çifti katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between childhood body mass index with 25(OH)D vitamin and vitamin B12 levels in children aged 2-5 years. Material and Method: This case-control study was carried out on children aged 2-5 years and their mothers who applied to the pediatric outpatient clinics of Rize RecepTayyip Erdogan University Training and Research Hospital between January 1st and June 1st, 2021, whose 25(OH)D vitamin, vitamin B12 and routine blood parameters were checked for any reason. Children whose body mass index was calculated in the family medicine unit within 1 month at the latest from the date of blood test were included in the study.