Kamu harcamaları ve dış ticaret açıkları arasındaki ilişki
The relationship between public expenditures and foreign trade deficit
  1. Tez No: 706666
  2. Yazar: ZARİFE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de dış ticaret açıkları ekonominin bütünü için önemli bir sorun olarak görülmektedir. Dış ticaret açıklarının büyük boyutlara ulaşmasında çeşitli değişkenlerin farklı etkilerinin olduğu iddia edilmektedir. Çalışmalarda, dış ticaret açıklarının büyük boyutlara ulaşmasına neden olan değişkenlerden birinin kamu harcamaları olduğu savunulmaktadır. Bu çalışma kapsamında kamu harcamalarının dış ticaret açıklarının nedeni olup olmadığı ile ilgili Keynesyen Yaklaşım ve Ricardocu Denklik Hipotezi yaklaşımları çalışmanın teorik temelini oluşturacaktır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde kamu harcamaları ile dış ticaret arasındaki ilişkiyi BEC sınıflamasına göre sermaye malları, ara mallar ve tüketim malları özelinde değerlendirerek aralarında herhangi bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Zaman serisi analizi yönteminin kullanıldığı çalışmada, 1994-2021 dönemi çeyreklik verileri kullanılmış olup, ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiler, Hatemi-J ve Irandoust (2012) tarafından geliştirilen saklı eşbütünleşme yöntemi ve asimetrik nedensellik testleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, değişkenler arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi ve asimetrik nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade deficits in Turkey are seen as an important problem for the economy as a whole. It is claimed that various variables have different effects on foreign trade deficits reaching large sizes. In the studies, it is argued that one of the variables that cause foreign trade deficits to reach large sizes is public expenditures. Within the scope of this study, Keynesian Approach and Ricardian Equivalence Hypothesis approaches will form the theoretical basis of the study, regarding whether public expenditures are the cause of foreign trade deficits. In this direction, the aim of the study is to evaluate the relationship between public expenditures and foreign trade in the Turkish economy in terms of capital goods, intermediate goods and consumer goods according to the BEC classification, and try to reveal whether there is any relationship between them. In the study, in which the time series analysis method was used, quarterly data for the period 1994-2021 were used, and the relations between the variables discussed were examined using the hidden cointegration method developed by Hatemi-J and Irandoust (2012) and asymmetric causality tests. The findings revealed that there is a long-term cointegration relationship and an asymmetric causality relationship between the variables.