Kanal duvarı indirilen mastoidektomi cerrahisinde kemik cips ile mastoid kavite obliterasyonu yapılan ve yapılmayan hastalar arasındaki hayat kalitesi farkı
  1. Tez No: 706686
  2. Yazar: HAKAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELDAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaçlar Çalışmanın birincil amaçları, dış kulak yolu (DKY) arka duvarı indirilen“Canal Wall Down”(CWD) mastoidektomide, mastoid ve epitimpanum obliterasyonu yapılan hasta grubu ile açık kavite bırakılan hasta grubunu ameliyat sonrası erken dönemde hasta hayat kalitesi ve DKY hijyeni açısından karşılaştırmaktır. İkincil amaçları ise, iki cerrahi tekniği ameliyat sonrası erken dönemde işitme kazancı açısından karşılaştırmak; ayrıca hasta hayat kalitesine ve işitme kazancına etkiyen faktörleri araştırmaktır. Hastalar ve Yöntemler Prospektif gözlemsel bir kohort çalışması planlandı. Kronik orta kulak iltihabı (KOM) nedeniyle CWD mastoidektomi yapılan 30 hasta dahil edildi. Mastoid obliterasyonu yapılanlar (Grup 1) çalışma grubu ve açık kavite bırakılanlar (Grup 2) kontrol grubu olmak üzere iki kohort takip edildi. Demografik değişkenler, operasyon öncesi otomikroskopik fizik muayene bulguları ve odiyolojik bulgular, hayat kalitesi ölçeği (COMQ-12), operasyon sırası hastalık ilişkili bulgular ve operasyondan sonra 6.ayda DKY hijyeni (debris, serumen ve kabuklanma birikimi), DKY' de çökme, odiyolojik bulgular ve hayat kalitesi ölçeği (COMBI) prospektif olarak kaydedildi. İstatistiksel analiz yapıldı. Bulgular Her iki gruptan 1'er hasta takip eksikliği nedeniyle dışlandığı için grup başına 14 hastadan toplam 28 hastanın verileri analiz edildi. Ortalama (standart sapma) yaş 36,14 (12,22) yıldı. Hastaların 15'i (%53,6) kadın, 13'ü (%46,4) erkekti. İki grup arasında demografik veriler, ameliyat öncesi hastalık ilişkili veriler ve COMQ-12 skorları açısından istatistiksel fark saptanmadı. Ameliyat sonrası 6. ay COMBI skoru grup 1'in 49,0 (8,66), grup 2'nin 46,79 (7,76) saptandı. (p=0,482) Grup 2'de 8 (%57,1) hastada kabuklanma ve debris birikimi görülürken grup 1'de sadece 3 (%21,4) hastada görüldü. (p=0.06) Grup 1'de 10 hastada (%71,4) DKY arka duvarı tamamen normal görünümde iken, 3 (%21,4) hastada arka duvarda hafif çökme, yalnızca 1 (%7,1) hastada ise belirgin çökme mevcuttu. İki grup arasında ameliyat sonrası 6.ayda odiyolojik bulgular açısından anlamlı bir fark saptanmadı. (p>0,05) Sonuçlar Çalışma, mastoid ve epitimpanum obliterasyonu yapılan hastalarda açık kavite bırakılan hastalara göre ameliyat sonrası erken dönemde daha hijyenik ve doğal görünümde DKY sağlandığını göstermiştir. Fakat iki grup arasında, erken dönemde hasta bakış açısından hayat kalitesinde ve işitme kazancı açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives The study's primary objectives were to investigate the differences in short-term patient quality of life (QoL) and hygienic status of external ear canal between the patients who underwent canal wall down (CWD) mastoidectomy with bony mastoid-epitympanum obliteration and the patients who underwent CWD mastoidectomy with meatoplasty. The secondary objectives were to examine hearing outcomes between two groups and determine the factors associated with patient QoL and successful hearing outcomes. Methods A prospective observational cohort study was conducted. Thirty patients with chronic otitis media who underwent CWD mastoidectomy were included. Two separate cohorts were followed: Group 1, the patients who underwent CWD mastoidectomy with bony mastoid-epitympanum obliteration; Group 2, the patients who underwent CWD mastoidectomy with meatoplasty. Demographic variables, preoperative oto-microscopic, and audiological findings, the total score of QoL questionnaire (COMQ-12), perioperative disease-related findings, the hygienic status of external ear (accumulation of debris, cerumen, and crusting), depression of external ear canal, audiological findings, and total score of QoL questionnaire (COMBI) at the sixth postoperative month were recorded. Statistical analysis was performed. Results One patient from each group was excluded because of loss to follow-up. Thus, the data of 28 patients, 14 for each group, were analyzed. Average (standard deviation) age was 36,14 (12,22) years. Fifteen (%53,6) of the patients were female, 13 (%46,4) were male. No differences in demographic variables, preoperative disease-related findings, and COMQ-12 scores were observed between the groups. The average COMBI score of the group 1, 49,0 (8,66), was not significantly different from group 2, 46,79 (7,76). (p=0,482) Accumulation of debris, cerumen or crusting were seen in 8 (%57,1) patients in group 2, while only 3 patients in group 1. (p=0.06) No external ear canal depression was observed in 10 (%71,4) patients in group 1. There was a slight depression in 3 (%21,4) patients and an obvious depression in only 1 (%7,1) patient. There were no differences in postoperative audiological findings between both groups. (p>0,05) Conclusions The study showed that the patients who underwent bony mastoid-epitympanum obliteration had a more hygienic and natural appearing external ear canal. However, there were no differences in terms of the short-term QoL and hearing outcomes between both groups.