İşitme cihazı ve koklear implant kullanan bireylerin okuma becerilerinin ve görsel uyarılmış potansiyel cevaplarının karşılaştırılması
Comparing the visual evoked potentials and reading abilities of hearing aid and cochlear implant users.
  1. Tez No: 706687
  2. Yazar: ERDEM EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşitme; konuşmanın öğrenilmesi, okuma ve kognitif yetenekler için en etkili unsurdur. İşitme kaybı fonolojik farkındalık, çözümleme becerisi ve alıcı-ifade edici dil gelişiminde problemlere neden olmaktadır. Buna bağlı olarak okuma becerisinin gelişimi de olumsuz yönde etkilenmekte ve işitme kayıplı çocuklar akranlarına göre geri kalmaktadır. Çalışmamızın amacı, işitme kayıplı ve normal işiten akranlarında okuduğunu anlama becerilerini araştırmaktır. Çalışmamıza 4. ve 8. sınıfa devam eden/bitirmiş 15 işitme cihazlı, 15 koklear implantlı ve 15 normal işitmeye sahip bireyler dahil edilmiştir. Katılımcılara görsel uyarılmış potansiyeller, sakkadik takip testi ve okuduğunu anlama testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing is a crucial element for reading comprehension, cognitive abilities and learning to speak. Hearing loss causes problems in terms of phonological awareness, decoding skills and receptive-expressive language development. As a result of this problems, the development of reading skills is also negatively affected. Children with hearing loss lag behind their peers. In our study, 15 individuals with hearing aids, 15 with cochlear implants and 15 with normal hearing, who continued/graduated from the 4th and 8th grades were included. Visual evoked potentials, saccadic test and reading comprehension test were performed to the participants.