Bazal hücreli kanser hastalarında HDL disfonksiyonalitesi ve aterojenik indeksin rolü
HDL dysfunctionality and the role of aterogenic index in basal cell cancer patients
  1. Tez No: 706688
  2. Yazar: CEMİLE ÖZ KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Biochemistry, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bazal hücreli karsinom (BHK), günümüzde dünyada en sık görülen malignitelerden biridir ve insidansı giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, BHK'lı hastalarda yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-K) fonksiyonu ile ilişkili serum paraoksonaz 1 (PON-1) enzim aktivitesini ve apolipoprotein A1 (Apo-A1) miktarını belirlemektir. Ayrıca aterojenik risk indeksleri hesaplanarak aterojenite riskinin belirlenmesi ve oksitlenmiş düşük yoğunluklu lipoprotein (ox-LDL) seviyeleri ölçülerek BHK patolojisinde oksidatif stresin olası rolününün gösterilmesi hedeflendi. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya toplam 83 gönüllü katıldı. Hasta grubu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği'nde klinik olarak BHK tanısı konan 45 hastadan oluşuyordu. Kontrol grubu (n:44) aynı hastanenin farklı kliniklerine başvuran hastalardan rastgele seçildi. Çalışma katılımcılarından alınan serum örneklerinden Apo-A1, PON-1 ve ox-LDL ölçümleri ELISA ve spektrofotometrik yöntemlerle yapıldı. Aterojenik indeksler, rutin laboratuvar verilerinden aterojenik plazma indeksi (AIP), aterojenik indeks (AI) ve lipoprotein kombine indeksi (LCI) hesaplanarak belirlendi. BULGULAR: BHK'lı hasta grubunda serum Apo-A1 değerleri kontrol grubuna göre daha düşüktü ve istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (P=0.014). Ayrıca hasta grubunda kontrol grubuna göre PON-1 enzim aktivitesinin medyan değerleri sınırda düşük bulundu (P = 0.052). Hasta ve kontrol grupları arasında ox-LDL düzeyinde istatistiksel fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Basal cell carcinoma (BCC) is one of the most common malignancies in the world today and its incidence is increasing. Study aim was to determine serum paraoxonase 1 (PON-1) enzyme activity and apolipoprotein A1 (Apo-A1) amount associated with high-density lipoprotein (HDL-C) function in patients with BCC. Also, it was aimed to determine the risk of atherogenicity by calculating atherogenic risk indices and to show the possible role of oxidative stress in BCC pathology by measuring oxidized low-density lipoprotein (ox-LDL) levels. MATERIAL and METHODS: Totally 83 volunteers participated in the study. The patient group included 45 patients who were clinically diagnosed with BCC at the Plastic and Reconstructive Surgery Clinic. The control group (n:44) was randomly selected from patients admitted to different clinics of the same hospital. Apo-A1, PON-1 and ox-LDL measurements from serum samples taken from study participat were performed by ELISA and spectrophotometric methods. Atherogenic indices were determined by calculating the atherogenic plasma index (AIP), atherogenic index (AI) and lipoprotein combined index (LCI) from routine laboratory data. RESULTS: Serum Apo-A1 values were lower in the patient group with BCC compared to the control group, and there was a statistically significant difference (P=0.014). Also median values of PON-1 enzyme activity were found to be borderline low in the patient group compared to the control group (P = 0.052). There was no statistical difference between the patient and control groups in the level of ox-LDL.