Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan sağlık personelinin HPV aşılama tutumları ve inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of HPV vaccination attitudes and beliefs of healthcare personnel working in a training and research hospital
  1. Tez No: 706706
  2. Yazar: YUNUS KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan sağlık personelinin HPV aşılama tutumları ve inançlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Literatür taranarak araştırmacılarca oluşturulan anket; çalışmaya katılmaya gönüllü, 10-18 yaş aralığında kız çocuğu olan ve dahil olma kriterlerini taşıyan 194 kadın sağlık çalışanına yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Etik kurul onayı alınmasının ardından anket formu online ve yüzyüze olarak uygulanmıştır. Anket formu; katılımcıların sosyodemografik özellikleri, Karolina HPV aşılama tutumları ve inançları ölçeğinden oluşmaktadır. Veriler; SPSS 23 ile tanımlayıcı analizler için, frekans değerleri n(%), ortalama değerler medyan (min-max); kategorik veriler için Ki-kare testi; ölçek puanlarının kategorik verilerle analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to evaluate the HPV vaccination attitudes and beliefs ohe health personnel working in a training and research hospital. Materials and Methods: Questionnaire created by researchers by scanning the literature; The study was conducted on 194 female health workers who had girls between the ages of 10-18 volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. The research is cross-sectional and descriptive. After the approval of the ethics committee, the questionnaire was applied both online and face-to-face. Survey form consists of two parts. First part of survey form is sociodemographic characteristics of participants, second part of survey form is Carolina HPV vaccination attitudes and beliefs scale. For evaluation of Data from survey SPSS 23 was used. For descriptive analyzes frequency values as a number and percent n(%), mean values as a median (min-max) were used; Chi-square test was used for categorical data; In the analysis of scale scores with categorical data, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. A p value of