Temporomandibular eklem disfonksiyonunda -ayırıcı niteliğe göre- kas iskelet sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the musculoskeletal system -according to differential features- in temporomandibular joint dysfunction
  1. Tez No: 1012968
  2. Yazar: BETÜL EBRAR TAKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) bulunan bireylerde kas-iskelet sistemi özelliklerini incelemek ve TMED'nin alt tiplerine özgü farklılıkları ortaya koymaktı. Çalışma, eklem içi düzensizlik kaynaklı TMED'li 20, kas kaynaklı TMED'li 20 ve 20 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 60 yetişkin birey (18-65 yaş) ile gerçekleştirildi. Katılımcıların çene ağrısı, servikal eklem hareket açıklığı, servikal eklem pozisyon hissi, derin servikal kas enduransı, postür, derin lumbal ve gövde kas enduransı, kas-iskelet sistemi semptomları ile psikometrik özellikler değerlendirildi. TMED'li bireylerde çene ağrısının arttığı; servikal fleksiyon, ekstansiyon, rotasyonlar ve sağ lateral fleksiyon hareket açıklıklarının azaldığı; servikal eklem pozisyon hissi, derin servikal ve lumbal kas performansı ile gövde kas enduransının azaldığı; postürün olumsuz etkilendiği ve boyun özürlülüğü, kas-iskelet sistemi semptomları ile anksiyete, depresyon ve uyku kalitesinin kötüleştiği saptandı (p<0.05). Alt tipe özgü farklılıklar incelendiğinde, eklem içi düzensizlik kaynaklı TMED'de servikal fleksiyon-ekstansiyon ve kraniyovertebral açının azaldığı, skapular/postüral hizalanma bozuklukları ile üst kol semptomlarının arttığı; kas kaynaklı TMED'de ise sağ lateral fleksiyon ve gövde kas enduransının azaldığı, bel semptomları ile anksiyete, depresyon ve uyku kalitesindeki olumsuzlukların daha belirgin olduğu görüldü (p<0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre; TMED, kas-iskelet sistemi ve psikometrik durumu çok yönlü etkileyen bir disfonksiyon olup, alt tiplerine göre farklı etkilenim örüntüleri gösterebilmektedir. Bu nedenle değerlendirme ve tedavide multidisipliner, bütüncül ve alt tipe özgü yaklaşımların benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine musculoskeletal system characteristics in individuals with temporomandibular joint dysfunction (TMJD) and to reveal subtype-specific differences. The study was conducted with a total of 60 adults (aged 18–65 years), including 20 individuals with intra-articular disorder-related TMJD, 20 with muscle-related TMJD, and 20 healthy controls. Participants were assessed in terms of jaw pain, cervical range of motion, cervical joint position sense, deep cervical muscle endurance, posture, deep lumbar and trunk muscle endurance, musculoskeletal symptoms, and psychometric characteristics. In individuals with TMJD, jaw pain was increased; cervical flexion, extension, rotations, and right lateral flexion range of motion were decreased; cervical joint position sense, deep cervical and lumbar muscle performance, and trunk muscle endurance were reduced; posture was adversely affected; and neck disability, musculoskeletal symptoms, as well as anxiety, depression, and sleep quality were worsened (p<0.05). When subtype-specific differences were examined, it was observed that in intra-articular disorder-related TMJD, cervical flexion–extension and the craniovertebral angle were decreased, while scapular/postural alignment impairments and upper arm symptoms were increased; whereas in muscle-related TMJD, right lateral flexion and trunk muscle endurance were decreased, and low back symptoms as well as anxiety, depression, and impaired sleep quality were more pronounced (p<0.05). According to the results of this study, TMJD is a dysfunction that affects the musculoskeletal system and psychometric status in a multifaceted manner and may exhibit different patterns of involvement according to its subtypes. Therefore, the adoption of multidisciplinary, holistic, and subtype-specific approaches in assessment and treatment is recommended.