Yoğun bakım ünitesinde takip edilen kesin veya olası COVİD-19 tanılı hastaların klinik özelliklerinin ve uzun dönem fonksiyonel durumlarının incelenmesi
The investigation of clinical features and long-term functional status of patients with definite or possible COVID-19 diagnosis followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 706727
  2. Yazar: EMRAH HARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ'de) takip edilen COVİD-19 hastalarının klinik özellikleri ile taburcu olabilenlerin uzun dönem fonksiyonel durumlarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İç Hastalıkları Kliniği, 3. Basamak YBÜ'de 30 Mart 2020 ve 14 Kasım 2020 tarihleri arasında takip edilen kesin veya olası COVİD-19 tanılı tüm hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik özellikleri, laboratuvar ve radyolojik bulguları, tedavileri, yatış süreleri, morbidite ve mortalite durumları kaydedildi. Taburcu olan hastaların günlük yaşam aktivite, beslenme, kırılganlık ve yaşam doyum durum anketleri ile klinik özellikleri telefon görüşmesi aracılığıyla incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 203 hastanın [%55,2'si erkek, medyan yaş 76 yıl (23-97), %77,8'i yaşlı (≥65 yaş)] %81,3'ünde en az bir komorbid hastalık mevcuttu. YBÜ'de ortanca yatış süresi 7 (1-71) gün ve mortalite oranı %81,8 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the clinical features of COVID-19 patients followed in an intensive care unit (ICU) and the long-term functional status of those who could be discharged. Materials and Methods: The data of all patients with a definite or probable diagnosis of COVID-19 who were followed up in the University of Health Sciences, Konya Training and Research Hospital, Internal Medicine Clinic, 3rd Stage ICU between March 30, 2020 and November 14, 2020 were scanned retrospectively. The clinical features, laboratory and radiological findings, treatments, length of stay, morbidity, and mortality of the patients were recorded. Activities of daily living, nutrition, frailty, and life satisfaction status questionnaires and clinical characteristics of the patients who were discharged were examined through telephone interviews. Results: Of the 203 patients [55.2% male, median age 76 years (23-97), 77.8% ≥65 years old] included in the study, 81.3% had at least one comorbid disease. The median length of ICU stay was 7 (1-71) days and the mortality rate was 81.8%.