Yoğun bakım ünitesinde yatan yaşlı hastalarda tıme to stop kriterleri ile uygunsuz ilaç kullanımının değerlendirilmesi ve klinik sonuçlar ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of inappropriate drug usage by time to stop criteria in older patients staying in an intensive care unit and its relationship with clinical outcomes
  1. Tez No: 706726
  2. Yazar: MUHAMMED KÜRŞAD MAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan yaşlı hastalara, yatışının ilk günü verilen ilaç tedavilerinin, Time to Stop kriterlerine uygunluğunun ve uygunsuz ilaç kullanımının klinik sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, İç Hastalıkları YBÜ'de 01.01.2019-01.01.2020 tarihleri arasında yatan yaşlı hastalar dahil edildi. Hastaların genel demografik özelliklerinin yanı sıra kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, hastaneye ve YBÜ'ye yatış tarihleri, yatış nedenleri, YBÜ'ye yatışında düzenlenen ilaç tedavileri ve verilen ilaç sayısı, hastanedeki ve YBÜ'deki son durumları ve tarihleri kaydedildi. Verilen tedaviler TIME to STOP kriterlerine göre irdelendi ve tespit edilen uygunsuz ilaç kullanımı kriterleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 218 hastanın [%50,9'u kadın, yaş ortancası 79 yıl (60-100)] %18,3'ünde 4-10 adet arasında ilaç, %75,7'sinde 10'dan fazla ilaç kullanımı olduğu görüldü. En sık eşlik eden kronik hastalık %51,8 ile hipertansiyon idi. YBÜ'ye yatış nedenleri arasında ilk sırada %32,1 ile gastrointestinal nedenler yer almaktaydı. TIME to STOP kriterlerine göre, hastaların %47,2'sinde en az bir uygunsuz ilaç kullanımı olduğu tespit edildi. Çoklu ilaç kullanımının (≥10 ilaç kullanımı) uygunsuz ilaç kullanım riskini arttırdığı görüldü (OR: 2,751; %95 GA: 1,301-5,816; p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the inappropriate drug usage rate in hospitalized older patients staying in an intensive care unit (ICU) among their drugs given first day of ICU admission, and its relationship with clinical outcomes. Materials and Methods: Older patients hospitalized in an ICU between 01.01.2019 and 01.01.2020 were included in the study. In addition to the general demographic characteristics of the patients, the chronic diseases, the drugs used, the dates of hospitalization and discharge, the reasons for hospitalization, the number of drug treatments given in the first day of admission to the ICU, the last conditions and dates in the hospital and ICU were recorded. The treatments given were evaluated according to the TIME to STOP criteria. Results: Of the 218 patients included in the study [50.9% female, median age 79 years (60-100)], 18.3% used 4-10 drugs and 75.7% used more than 10 drugs. The most common accompanying chronic disease was hypertension with 51.8%. Gastrointestinal causes were the first among the reasons for admission to the ICU, with 32.1%. According to the TIME to STOP criteria, 47.2% of the patients were found to have used at least one inappropriate drug. Multiple drug use (≥10 drugs) was found to increase the risk of inappropriate drug use (OR: 2.751; 95% CI: 1.301-5.816; p=0.007).