Döl tutmayan (Repeat breeder) ineklerde PGF2a ve intrauterin köpük sprey (Rifaximina) uygulamalarının gebe kalma oranı üzerine etkisinin araştırılması
The Effect of PGF2a and intrauterin Rifaximina on the pregnancy rate in repeat breeder cows
- Tez No: 70673
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada ineklerde repeat breeder'e neden olan subklinik ve nonspesifik endometritisler klinik, mikrobiyolojik ve histopatolojik muayene yöntemleri ile belirlenmeye çalışılarak tedavilerinde PGF2 a ve intrauterin rifaximina uygulamalarının etkinliği araştuıldı. Çalışma materyalini, 3-9 yaşlı, en az 3 kez tohumlandığı halde gebe kalmayan ve düzenli östrüs siklusu gösteren farklı ırktan 36 baş inek oluşturdu. Klinik muayeneler sonucu genital organlarında makroskopik bir bozukluk teşhis edilemeyen ve anemnezlerine de dayanılarak repeat breeder olarak nitelenen hayvanların endometriumundan bakteriyolojik muayene amacıyla swab, histopatolojik muayene amacıyla da biyopsi örneği alındı. Hayvanlar mikrobiyolojik muayene sonucuna göre iki gruba ayrıldı. Buna göre bakteriyolojik muayene sonucu üreme olmayan 25 baş inek birinci grubu, üreme tespit edilen 1 1 baş inek ise ikinci grubu oluşturdu. Birinci grup hayvanlara 1 1 gün arayla kontrolsüz 2 kez 25 mg Dinoprost tromethamine (Dinolytic, Eczacıbaşı) im enjekte edildi. Son enjeksiyondan 72-96 saat sonra iki kez tohumlandı. İkinci gruptaki hayvanlara ise siklusun 10. gününde 25 mg Dinoprost tromethamine im verilerek, enjeksiyondan bir hafta sonra 100 mg rifaximina (Fatroximin intrauterin Foam, Fatro) intrauterin verildi. Hayvanlar bu uygulamadan sonra oluşan ilk östrüslerinde tohumlandılar. Östrüsü geriye dönenler ise ikinci kez tohumlandı. Mikrobiyolojik muayene sonucunda 36 baş inekten 1 Tinde (% 30.6) mikroorganizma izole edildi. Bu ineklerin 5'inde (% 41.7) fi-haemolytic streptecoccus, 4'ünde (% 33.3) Staphylococcus ssp ve 3'ünde (% 25.0) Corynebacterium ssp tespit edildi. Histopatolojik muayene yapılan 36 baş ineğin biyopsi materyalinden 19'unda farklı derecelerde endometritis teşhis edilirken kalan 17 baş hayvanda herhangi bir patolojik lezyona rastlanmadı. Repeat breeder ineklere uygulanan farklı iki tedavi yöntemi sonrasında PGF2a grubunda % 44.0, rifaximina grubunda ise % 63.6 gebelik oram elde edildi. Repeat breeder hayvanların teşhis ve tedavisinde klinik muayene yöntemleri dışmda mikrobiyolojik ve histopatolojik muayene yöntemlerinin de önemli olduğu ve rifaximina 40köpük fonnülasyonun gerek endometriuma iyi yayılması ve gerekse resistans olayının olmaması nedeniyle tedavide PGF20: 'dan daha etkili olduğu belirlendi. Sonuç olarak, ineklerde subklinik ve nonspesifik endometritislere bağlı repeat breedefin tedavisinde PGF20: ve rifaximina uygulamalanmn etkili olduğu, ancak kronik olgularda gerek hormon gerekse antibakteriyel ilaç uygulamalanmn birden fazla uygulanması gerektiği kanısına varıldı. 41
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study the effect of intramuscular PGF20 and intrauterine rifaximina was determined following the clinical, mikrobiological and histopathological diagnoses of subclinic and non specific endometritis resulting in repeat breeder. Total of 36 cows, aging between 3-9 years having normal oestrous cycles with no pregnancy following at least 3 unsuccesful insemination, were used. Biopsy specimens for histopathological and swab for bacteriological cultures were obtanied from endometrium of repeat breeders showing no macroskopic evidence of any defectiveness of genital organs and based on anamneses. The cows were divided in to two subgroups according to microbiological results. Based on that, 25 cows with negative bacteriological results were assigned group 1 and 1 1 cows with positive bacteriological results were assigned group 2. The cows in group 1 received 25 mg Dinoprost tromethamine (Dinolytic, Eczacıbası) intramuscularly twice 11 days apart. These cows, 72-96 hours after the last injections, were inseminated twice. The cows in group 2 had 25 mg of Dinoprost tromethamine intramuscularly on the day 10 of oestrous cycle. One week after injection, 100 mg of intrauterine rifaximina (Fatroximin Intrauterine Foam, Fatro) was given. The cows were inseminated on the appearence of first oestrous. The cows with repeating oestrous cycles were reinseminated. Eleven (30.6 %) out of 36 cows have positive bacteriological results. Five cows (41.7 %) had {3-haemolytic streptecoccus, 4 cows (33.3 %) had Staphylococcus ssp, 3 cows (25.0 %) had Corynebacterium ssp. While 19 cows have varying degrees of and endometritis, the other 17 cows did not have any pathologic lesions. Forty-four and 63.64 % of pregnancy rates were obtained in group 1 and grouh 2 respectively through the PGF2a + rifaximina on the treatment of repeat breeders. Microbiological and histopathological examination, along with clinical examination are important on the diagnoses and treatment of repeat breeders, having no resistance with well 42dissipation to endometrium rifaximina foam formulation was found to be more effective than PGF2a. It was concluded that PGF2tt and rifaximina applications in the treatment of repeat breeder, resulting from subclinic and nonspecific endometritis were effective, but more than one application was suggested in chronic cases. 43