Köpeklerde halotan ve enfluran inhalasyon enesteziklerinin bazı hematolojik, biyokimyasal ve klinik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of halothane and enflurane known as inhalation anesthetics on clinical, haematological, biochemical parameters in dogs
  1. Tez No: 70672
  2. Yazar: ABUZER TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
rv oz Bu çalışmada, 20'si halotan 20 'si de enfluran grubu için toplam 40 adet değişik ırk, yaş, ağırlık ve cinsiyetteki sokak köpekleri kullanıldı. Klinik olarak; beden ısısı, kalp atim sayısı, solunum sayısı ve arteriyel oksijenasyon, hematolojik olarak; lökosit sayısı, eritrosit sayısı, hemoglobin miktarı ve hematokrit değerine bakıldı. Biyokimyasal olarak ise; glikoz, total protein, alkalen fosfataz, total bilirubin AST, ALT, GGT, sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, magnezyum, kan-üre-nitrojen, kreatinin ve trigliserid değerlerine bakıldı. Klinik parametrelerden kalp atım sayısı ve solunum sayısı her iki grupta da anestezi esnasında azaldı, ancak anesteziden 24 saat sonra kontrol değerlerine yakın düzeyde ölçüldü. Hematolojik parametrelerin hepsinde anestezi esnasında iki grupta da ölçümler için bir azalma söz konusuydu. Ancak anesteziden 24 saat sonra halotan grubunda total lökosit sayısında artış, diğer parametrelerde ise her iki grupta da normal değerler saptandı. Biyokimyasal parametrelerden glikoz, total protein, kan-üre-nitrojen ve kreatinin değerlerinde her iki grupta da normal sınırlar içerisinde olmak kaydıyla hafif değişmeler gözlendi. Anesteziden 24 saat sonra glikoz dışındaki parametreler her iki grupta da normale dönerken, glikoz miktarındaki artış halotan grubunda devam etti. Anahtar Kelimeler : Köpek, Halotan, Enfluran, Klinik, Hematolojik, Biyokimyasal, Parametre.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, a total of 40 street dogs in different breed, age, weight and sex were used. Dogs were divided into 2 groups of twenty. Dogs in halothane group anesthetized with halothan and dogs in enflurane group anesthetized with enfluran. Clinical symptoms such as body tempareture, heart rate, respiration rate and arterial oxigenation were recorded. Haematological findings such as total WBC, RBC count, haemoglobine concentration and haematocrit values were also recorded. Glycose, total protein, alkalen phosphatase, bilirubin, AST, ALT, GGT, sodium, potacium, chlor, calcium, magnesium, blood urea nitrogen, creatinin and trigliseride values were also investigated. In both groups, heart rate and respiration rate decreased during anesthesia, however they became normal 24 hours after anesthesia. All haematological parameters in both groups decreased. But total WBC count increased in halothane group 24 hours after anesthesia. Other parameters became normal 24 hours after anesthesia in both groups. Glycose, total protein, blood urea nitrogen and creatinin values were in normal boundaries with small changes in both groups. All biochemicial parameters became normal 24 hours after anesthesia in both groups except which increased glycose values continued in halothane group 24 hours after anesthesia. Key Words : Dog, Halothane, Enflurane, Clinical parameters, Haematological parameters, Biochemicial parameters