Namık Kemal ve Süleyman Nazif'in şiirlerinde vatan mefhumu
The concept of homeland in the poems of Namık Kemal and Süleyman Nazif
- Tez No: 706756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Namık Kemal ve Süleyman Nazif'in vatan mefhumuna bakış açılarının şiirlerinde olan yansımalarının ele alınacağı bu çalışmada bu iki güçlü şairin hususi hayatlarından başlayarak aldıkları eğitim, mizaçları - manevi dünyaları ve bunlara tesir eden hususlar, savundukları fikirler, dâhil oldukları topluluklar,“vatan”odaklı şiirlerinden bölümler ve bunlara dair açıklamalar şeklinde ele alınacaktır. Çalışmanın planı bu şekilde oluşturulurken Kemal'in, Nazif üzerinde oluşturduğu tesir de gözler önüne serilmeye çalışılacaktır. Tabii bütün bu çalışmaların odağında hep vatan mefhumunun bu iki şairimizde uyandırdığı izlenimler, düşünceler olacaktır. Namık Kemal'in, Süleyman Nazif'ten daha önce yaşamış olmasından ötürü çalışmanın her aşamasında Namık Kemal önce olacaktır. Başlangıçta Kemal ve Nazif'in hususi hayatları aile ve eğitimleri odaklı incelendikten sonra edebiyatımızdaki yerleri, Kemal'in Nazif üzerindeki etkileri aktarılırken, son bölümde ise yine vatan odaklı şiirlerinden karşılaştırmalı parçalar ve bunların açıklanması ve yorumlanması şeklinde bir yol izlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of Namık Kemal and Süleyman Nazif's perspectives on the concept of homeland in their poems will be discussed, starting from the private lives of these two powerful poets, their education, their temperaments - their spiritual worlds and the issues that affect them, the ideas they advocate, the communities they belong to, their“homeland”oriented poems. sections and their explanations. While creating the plan of the study in this way, the influence of Kemal on Nazif will be tried to be revealed. Of course, the focus of all these studies will always be the impressions and thoughts that the concept of homeland aroused in these two poets. Since Namık Kemal lived before Süleyman Nazif, Namık Kemal will be first at every stage of the work. At the beginning, after examining the private lives of Kemal and Nazif with a focus on family and education, their place in our literature and Kemal's effects on Nazif will be conveyed.