Ortaokul öğrencilerinin özetleme öz yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of secondary school students in terms of various variables summarizing self efficacy
  1. Tez No: 706757
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN HAMZADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ortaokul öğrencilerinin özetleme öz yeterliklerini cinsiyet, okuma sıklığı, yazma sıklığı ve özetleme başarısı değişkenleri açısından incelemeyi amaçlayan bu çalışma Gaziantep ili, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde bulunan ortaokullarda 8. sınıfta öğrenim gören 206 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel (korelasyonel) tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları Özetleme Özyeterlik Ölçeği, Öğrenci Bilgi Formu, Özet Kaynak Metni (Eskici) olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin özetleme başarısını belirlemede Öykü Özeti Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlardan biri 8. sınıf öğrencilerinin orta düzeyde özetleme öz yeterlik algısına sahip oldukları buna karşın kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek özetleme öz yeterlik algısına sahip oldukları yönündedir. Çalışmadan elde edilen bir diğer sonuç öğrencilerin okuma sıklıkları ile Özetleme Özyeterlik Ölçeği ve ölçeğin özetleme amaçlı okuma ve özet yazma alt boyutlarından almış oldukları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğudur. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise öğrencilerin özetleme başarıları ile Özetleme Özyeterlik Ölçeği ve ölçeğin özetleme amaçlı okuma ve özet yazma alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında zayıf düzeyde doğrusal olarak anlamlı bir ilişki olduğudur. Bunun yanında öğrencilerin yazma sıklıkları ile Özetleme Özyeterlik Ölçeği ve ölçeğin özetleme amaçlı okuma ve özet yazma alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to investigate the summarizing self-efficacy of secondary school students in terms of gender, reading frequency, writing frequency and summarizing success variables, was conducted with 8th grade secondary schools students (n=206) in Gaziantep province as well as Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. Correlational survey model -qualitative research design- was employed as research method. Summarizing Self-Efficacy Scale, Student Information Form, and Summarizing Source Text (Eskici) were used as data collection tools. The Story Summarizing Evaluation Rubric was benefited to determine the summarizing success of the students. Data obtained from study was analysed by using IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007. The study results demonstrate that while the perception of summarizing self-efficacy of 8th grade students was above the average, the perception of summarizing self-efficacy of girls are higher compared to boy. Another remarkable result of the study was that there is a significant relationship between between the reading frequency of students and Summarizing Self-Efficacy Scale(SSE Scale) as well as sub-dimensions of SSE scale (Reading for summarizition, and Summarizing writing sub-dimensions). Moreover, statistically, there was a low linear relationship between summarizing success of students and Summarizing Self-Efficacy(SSE) Scale as well as as well as sub-dimensions of SSE scale (Reading for summarizition, and Summarizing writing sub-dimensions). Finally, study results revealed that the relationship between the writing frequency of students and Summarizing Self-Efficacy Scale as well as sub-dimensions of SSE scale (Reading for summarizition, and Summarizing writing sub-dimensions) was trivial.