Süleyman Nazif'in dergi ve gazetelerdeki sanat ve edebiyat yazıları (1869-1927 arası )
Süleyman Nazif's art and literature articles on the magazines and newspapers (1869-1927 between)
  1. Tez No: 448400
  2. Yazar: İBRAHİM AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 528
Özet
Süleyman Nazif (1869-1927) Türk Edebiyatı'nın önde gelen, şair, yazar, gazeteci ve devlet adamı olarak Türk edebiyatında önemli izler bırakmış bir yazarımızdır. Şiirimizde ve hatta nesrimizde Süleyman Nazif, Servet-i Fünûn şairleri arasında anılır. Edebiyat tarihimizde ona bu edebî topluluk içinde yer verirler. Edebiyatı ve sanatı, eskisi ve yenisiyle bir bütün olarak gören Süleyman Nazif'i, bir edebî grup içine yerleştirmek son derece güç görünmektedir. Nesirlerini bir tarafa bıraksak bile, şiirleriyle onu alışılmış sınıflama içinde bir gruba yerleştirmek oldukça zordur. Şiir zevki baba ocağında teşekkül eden Süleyman Nazif, Servet-i Fünûn dergisinde şiirlerini yayınlarken yalnız bir arayışı sürdürür. Onun sesine sinen Servet-i Fünûn duyarlılığı ve anlayışı, kişiliğinin bir yönü hakkında kanaat verse bile, emanet gibi durmaktadır.“Kara Bir Gün”adlı makalesiyle millî duyguları harekete geçiren ve milletine haykıran bir sesle seslenen Süleyman Nazif, yazdığı makaleleriyle, mizacıyla, dile katkısındaki tavrı, eski yeni arasındaki arayışları, üslubu, kelime kadrosuyla, fikriyle, edebî şahsiyeti itibariyle Servet-i Fünûn'dan çok“Millî Duyuş Hareketi”nin içinde gösterebileceğimiz bir mutasavvıf bir sanatçıdır. Sanatçının yürekten gelen ve cesur bir hüviyetle dillenen eserlerinde, ciddi bir Namık Kemal etkisi olduğu görülmekte ve mevcut durum Süleyman Nazif'e bu vatan şairi gibi haykıran manzum ve mensur eserler vermesine sebep teşkil etmektedir. Karakterinde meydan okuyan“Batarya ve Ateş”yürekli bir adamın ruh halini görürüz.Süleyman Nazif, kendi kendisini yetiştirmiş bir sanatçımızdır. Dönemin bir çok yazarı gibi Süleyman Nazif, İçtihat, Tasvir-i Efkar, Peyâm-ı Sabah, Son Telgraf, Yeni Ses gazeteleri, Resimli Gazete; Yarın, Mahfil, Asri Türkiye, Servet-i Fünûn, Hadisat, Hak, gibi dergi ve gazetelerde yazılarını neşretti. Nazımda daha zayıf olan Nazif nesirde şiddet dozu yüksek makaleler kaleme alır. Makale, tenkit, mektup, inceleme, konferans, hitabet gibi birçok türde yazı yazmıştır. Dil ve sanat ile ilgili makaleleri, polemikleri, tenkitleriyle ve dönemin önemli şahsiyetlerine yönelik incelemeleriyle edebiyatımıza önemli eserler bırakmıştır. Ancak bu yazıların birçoğu değişik gazete ve dergilerde dağınık olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada 1869-1927 yılları arasında yayımlanan dergi ve gazeteler taranarak Süleyman Nazif'in makalelerin listesi ortaya konularak önemli görülen dil, edebiyat ve sanat yazıları Latin alfabesine aktarılarak bu husustaki görüşleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Süleyman Nazif (1869-1927) is a foremost writer who has fairly impressed Turkish Literature as poet ,author , journalist and statesman.Süleyman Nazif is known as one of the poets of Servet-i Fünun at our poems and also our prose.He is mentioned in that literary community ( Servet-i Fünün) at our literature history.It is really seen quitely hard to include him ,who has seen the literature and art as a whole with the past and contemporary of them, in a literary community .Even if we ignore his proses, it's so impossible to include him in an ordinary group with his poems.Süleyman Nazif's poem ambition was shaped in his family home but he also maintained new seeking while sharing his poems in the magazine of Servet-i Fünun. Even if his sensibility and sympathy of Servet-i Fünun convinced us about a part of his personality, it is clear that it's seen temporarily. Süleyman Nazif, who has provoked the national feelings by his article called“Kara Bir Gün”and spoke to his nation with enthusiasm style, is an mystic artist we can show him in“Milli Duyuş”community more than“Servet-i Fünun”in respect of his articles, disposition, his manner of contribution of the language, his seeking differences between past and now, style, knowledge of word, opinions and literary personality. In his works ,that are exactly voice of his opinions and called with his brave manner, seriously seen influence of Namık Kemal and that statement makes him create poetic and prose works.We barely can see a mood of brave man in“Batarya and Ateş”work in his challenging character. Süleyman Nazif is an self-improved artist.As many of others, Süleyman Nazif published his articles in alot of magazines and newspapers like;“İçtihat, Tasvir-i Efkar, Peyâm-ı Sabah, Son Telgraf, Yeni Ses ,Yarın, Mahfil, Asri Türkiye, Servet-i Fünûn, Hadisat, Hak”. Nazif is a bit weak in verse but meanwhile writes charming articles in prose.He wrote in many fields like article, criticism, letter, researching, conference, rhetoric.He has presented fairly important works in our literature by his articles about the language and art, literally polemics, criticism and researching of important people of that period. Howeveri, many of these works are scatterd in many different newspapers and magazines.By this work, it's introduced of his opinions about that point by reviewing the magazines and newspapers published between 1869-1927, exhibiting the articles of Süleyman Nazif and translating his articles of language, literature and art to Latin alphabet.