Capturing Lebanon while 'saving' Assad: Hezbollah and the civil war in Syria, 2010-2020
Lübnan'ı esir alırken Esad'ı 'kurtarmak': Hizbullah ve Suriye iç savaşı, 2010-2020
  1. Tez No: 706758
  2. Yazar: NAİL ELHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu tez, Lübnanlı bir aktör olarak Hizbullah'ın Suriye'deki iç savaşa dâhil olmasındaki motivasyonları, bu dahli nasıl meşru ve haklı gösterdiğini ve son on yılda Suriye'deki savaşta varlığını ve rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Suriye'deki ayaklanmaların başlangıcından 2020'ye kadar olan süreç içerisinde Hizbullah'ın Suriye'deki iç savaşa doğrudan müdahalesi farklı aşamalar ile anlatılmaktadır. Robert Putnam'ın iki aşamalı oyun teorisinden win-set kavramı ödünç alınarak Hizbullah'ın iç savaştaki müdahalesi ve rolünün nasıl haklı ve meşru olarak dikte edildiği ve bu dış müdahalenin örgütün Lübnan'daki iç stratejilerini nasıl etkilediğine cevap bulunması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, bu amaç çerçevesinde şu soruları cevaplayacaktır: Hizbullah win-setlerini nasıl belirlemiştir? Lübnan'daki yerel aktörlerle nasıl bir anlaşma ve pazarlık süreci içerisinde olmuştur? Zaman içinde stratejisini oluştururken kritik aşamalar neler olmuştur? Hizbullah'ın stratejisinde değişiklikler olmuş mudur?
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Hezbollah's motivations in intervening in Syria, how Hezbollah as a Lebanese actor justified its intervention in the civil war in Syria, and its extended role in the war and presence in Syria in the past decade. By looking at the whole process from the beginning of the Syrian uprisings until 2020, it looks at stages of Hezbollah's direct involvement in Syria. By borrowing the concept of win-sets from Robert Putnam's two-level game theory, it aims to answer how Hezbollah justified its intervention and its role in the civil war in Syria and how this foreign intervention influenced its domestic strategies in Lebanon. In trying to analyze how Hezbollah justified its policy toward Syria, this study will also ask the following questions: What kind of win-sets were defined by Hezbollah and bargained with the domestic actors in Lebanon? What has been the critical stages in forming its strategy over time? Whether Hezbollah successfully bargained with domestic actors, how it changed its strategy in time.