Kuru dönem başlangıcında ve 14 gününde meme içi antibiyotik uygulamalarının subklinik staphylococcus aureus enfeksiyonları üzerine etkisi
Effect of double antibiotic infusions on subclinical staphylococcus aureus mastitis in dry period
- Tez No: 70684
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. TÜRKÇE ÖZET S.Ü. SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DOĞUM ve JİNEKOLOJİ (VET) ANABİLİM DALI DOKTORA TEZİ / KONYA-1998 Mehmet UÇAR Danışman Prof. Dr. Tevfik TEKELİ Kuru Donem Başlangıcında ve 14. Gününde Meme İçi Antibiyotik Uygulamalarının Subklinik Staphylococcus Aureus Enfeksiyonları Üzerine Etkisi Bu çalışmada, kuru dönemde meme içi iki kez yapılan antibiyotik infuzyonlarının subklinik Staphylococcus aureus mastitislerine ve yeni enfeksiyonlar üzerine etkinliğınin araştırılması amaçlandı. Materyal olarak, değişik ırklardan, 4-9 yaşlan arasında kuruya ayrılacak olan 37 ineğin California Mastitis Test bulguları pozitif sonuç veren ve bakteriyolojik muayenelerde Staphylococcus aureus ile subklinik enfekte olduğu belirlenen 63 adet meme lobu kullanıldı. Süt örneklerine somatik hücre sayımı ve Staphylococcus aureus suşlarına antibiyotik duyarlılık testleri yapıldı. Altmışüç meme lobu son sağımı takiben üç gruba ayrılarak, 22'sine kuru dönemin başlangıcında ve 14. gününde 2 kez meme içi kuru dönem antibiyotik (Penisilin 500 mg, Neomisin 300 mg) preparatı uygulanarak çift infuzyon grubu (ÇÎG), 20'sine sadece kuru dönem başlangıcında aynı antibiyotik kombinasyonu meme içi verilerek tek infuzyon grubu (TİG) ve 21 'i hiçbir tedavi uygulanmadan kontrol grubu (KG) olarak değerlendirildi. Laktasyon başlangıcında, 7. ve 14. günlerinde yapılan bakteriyolojik muayenelerde, ÇİG ve TİG'nda subklinik Staphylococcus aureus enfeksiyonlarının tedavi edilme oranlan sırasıyla % 86.4, 90.9, 90.9 ve % 80.0, 80.0, 80.0 olarak belirlenirken, yeni enfeksiyon oranlan % 4.5, 9.1, 9.1 ve % 15.0, 20.0, 20.0 olarak tespit edildi. Kontrol grubunda ise sırasıyla, % 38.1, 42.9, 42.9 kendiliğinden iyileşme ve % 23.8, 28.6, 28.6 yeni enfeksiyon oranlan belirlendi. 44Sonuç olarak, kuru dönemde meme içi 2 kez yapılan antibiyotik infiızyonlarının, subklinik Staphylococcus aureus mastitislerin eliminasyonunda, tek infuzyon uygulamalarına göre bir avantaj oluşturmadığı, ancak kuru dönemde oluşabilecek yeni enfeksiyonların önlenmesinde tek infuzyonlara göre daha etkili olduğu ve bu nedenle çift antibiyotik infuzyonlarının, kuru dönemde yeni enfeksiyon ve klinik mastitis riski yüksek olan sürülerde uygulanmasının mastitis kontrol programlan açısından yararlı olacağı kanısına varıldı. 45
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effect of Double Antibiotic Infusions on Subclinical Staphylococcus Aureus Mastitis in Dry Period Effect of double intramammaiy antibiotic infusions applied on day 1 and 14 of the dry period were evaluated on the treatment of subclinical Staphylococcus aureus mastitis and prevention of new infections during the dry period. Sixtythree quarters infected with Staphylococcus aureus, considering California Mastitis Test, bacteriological examinations, somatic cell counts and antibiograms, of 37 cows among 4 to 9 ages were divided into 3 groups. Twentytwo quarters in group I received a double-infusion of long acting antibiotic combination, Penicillin (500 mg) and Neomycin (300 mg), on day 1 and 14 of the dry period. Twenty quarters in group II were treated similarly, except for a second infusion on day 14. Twentyone quarters were left as untreated control. Cure rates of Staphylococcus aureus infections based on bacteriological examinations performed on day 1, 7 and 14 of the lactation period in group I and II were 86.4, 90.9, 90.9% and 80.0, 80.0, 80.0%, respectively. New infection rates detected in group I and II were 4.5, 9.1, 9.1% and 15.0, 20.0, 20.0%, respectively. However, spontaneous recovery and new infection rates on day 1, 7 and 14 of the lactation period were 38.1, 42.9, 42.9% and 23.8, 28.6, 28.6%, respectively, in control group. It was concluded that double-application treatment had no advantage over single- application for the treatment of subclinical Staphylococcus aureus mastitis, however, double-infusion was more effective to prevent new infections during the dry period. Thus, double-infusion was found to be advisable only for the dairy herds with a high frequency of new infections during the dry period. 46