Tampon etkili madde olarak kullanılan sodyum bikarbonat ve magnezyum oksitin tane yemlerin in vitro sindirilme dereceleri ile ineklerde süt verim parametreleri üzerine etkileri
Effects of sodium bicarbonate and magnesium oxide as buffers on in vitro digestisility of grains and milk production parameters in dairy caus
  1. Tez No: 70685
  2. Yazar: HUZUR DERYA UMUCALILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA - 1998 Huzur Derya UMUCALILAR Danışman Doç.Dr. Erdoğan ŞEKER Tampon Etkili Madde Olarak Kullanılan Sodyum Bikarbonat ve Magnezyum Oksitin Tane Yemlerin İnvitro Sindirilme Dereceleri ile İneklerde Süt Verim Parametreleri Üzerine Etkileri Tampon etkili maddelerden olan NaHCOîVe MgO "in süt verim parametreleri ve maliyeti ile invitro rumen ortamında bazı metabolik olaylar üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma iki deneme halinde yürütülmüştür. Araştırmanın I. denemesinde kontrol grubunda 5, %1 NaHC03 verilen grupta 5 ve %0.5 MgO verilen grupta 6 hayvan olmak üzere toplam 16 süt ineği kullanılmıştır. Araştırmanın 1-5 ve 6-10 haftalık dönemlerinde grupların ortalama süt verimlerinde önemli bir farklılığa rastlanmamış.. 1-10 haftalık döneme ait ortalama incelendiğinde NaHC03 ilave edilen rasyonu tüketen gruptan elde edilen ortalama süt verimine ait değerin (22.60 kg/gün), kontrol (24.51 kg/gün) ve MgO (23.75 kg/gün)gruplarından daha düşük olduğu bulunmuştur (P>0.05). Deneme sonunda ortalama kuru madde tüketimi kontrol grubunda 16.23 kg/gün, NaHCO.? ilave edilen grupta 13.52 kg/gün ve MgO ilave edilen grupta ise 13.65 kg/gün olarak gerçekleşmiş ve tampon etkili madde ilavesi sonucunda kuru madde tüketiminin önemli ölçüde düştüğü görülmüştür (p0.05). Araştırma süresince gruplardan elde edilen süt numunelerinde haftalık olarak belirlenen ham protein, laktoz, ham kül. kuru madde ve yağsız kum madde değerleri arasında önemli (P>0.05) bir farklılığa rastlanmamıştır. 65Araştırmanın 1. denemesinde günlük ortalama süt yağı verimi ile araştırma süresince gruplardaki hayvanların canlı ağırlık değişimleri yönünden gruplar arasında farklılığa (P>0.05) rastlanmazken, NaHC03'm günlük süt protein ve laktoz verimini, tampon etkili maddelerin her ikisinin günlük yağsız kuru madde verimi ile kum madde tüketimini önemli ölçüde (P0.05) olduğu belirlenmiştir. Araştırmada NaHC03 ve MgO ilavesinin pH, TUYA, NH3-N, TK, GOM üzerine etkileri farklı olmuştur. MgO ilavesi pH, TK ve GOM değerlerini, NaHC03 ilavesi NH3-N değerini önemli (P0.05) bir etkileri olmamıştır. Kimyasal maddelerin farklı oranlarının kullanılması pH ve GOM değerlerini önemli ölçüde (Paiksek verimli süt ineklerinin beslenmesinde özellikle rasyonda kaliteli kaba yemin yetersiz olduğu durumlarda kullanılmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA- 1998 Huzur Derya UMUCALILAR Danışman Doç. Dr. Erdoğan ŞEKER Effects of Sodium Bicarbonate and Magnesium Oxide as Buffers on Invitro Digestibility of Grains and Milk Production Parameters in Dairy Cows This study was carried out to determine the effects of NaHC03 and MgO as buffers on milk production parameters, cost and metabolic incidents under invitro rumen environment. The research was consisted of two experiments. In experiment I. 16 dairy cows were used. Animals were divided into three groups. Five of them used as control group, five of them used in 1 % NaHC03 group and rest of them were placed in third group and 0.5 % MgO was added to the feed. In the period of 1-5 and 6-10 weeks of the experiment there was no significant difference between the groups in terms of average milk production. When the average of 1-10 weeks period is examined, the milk production in the NaHC03 group (22.60 kg/day) was decreased compared to the MgO (23.75 kg/day) and control groups (24.5 kg/day). End of the experiment, average dry matter intakes were found 16.23, 13.52 and 13.65 kg/day control, NaHC03 and MgO groups respectively. And by addition of buffers milk production was reduced significantly (P0.05). When milk fat was examined, the difference between the groups of milk fat was not significant. In the following weeks, in NaHC03 (3.05%) and MgO (2.90%) groups the milk fat were found higher than control (P>0.05). Among the research period, there was no significant (P>0.05) difference between the milk samples of the groups in crude protein, lactose, crude ash, dry matter and non -fat dry matter values which were determined weekly. There was no significant difference between the groups in live weight changes and milk fat yield among the research period (P>0.05). It was determined that NaHC03 was decreased daily 67milk protein and lactose yield and buffers were significantly decreased non-fat dry matter yield and dry matter consumption (P0.05) effects on the values of TVFA. Using the buffers in different ratios changes the values of pH and GP significantly (PO.05), but it didn't effect the values of TVFA, NH3-N and BC. The incubation time effected the values of examined criterias significantly. At the end of the research it was determined that the buffers caused decreasing the amount of average milk production. However the buffers caused increasing average milk fat ratio. Although the buffers caused on increase in the cost of the rations because of the decreasing in the dry matter intake, they supplied on advantage in expences of 1 kg milk, milk fat, milk protein and non-fat dry matter. Magnesium oxide as buffers found more effective than sodium bicarbonate on regulation of the rumen environment and milk production and composition. It was also obtained that the buffers had a great effect on invitro digestibility of grains as it was expected. As a result, it is considered useful that the buffers used in feeding high milk producing dairy cows which do not consume enough amount of high quality forage in their rations. 68