Arteriovenöz fistülü ve kalıcı hemodiyaliz kateteri olan hemodiyaliz hastalarında akut faz reaktanlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 706840
  2. Yazar: ÖMER FARUK AYDIN
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞENNUR KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Nefroloji, Family Medicine, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Hastanemizin Diyaliz Merkezinde takipli, damar giriş yolu arteriovenöz fistül ve kalıcı hemodiyaliz kateteri olan hemodiyaliz hastalarında akut faz reaktanlarını ve hemogram parametreleri karşılaştırılması ve komorbidite açısından aydınlantılması amaçlanmaktaktır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 54 damar giriş yolu arteriovenöz fistül ve 30 kalıcı hemodiyaliz juguler ven katateri olan toplam 84 hemodiyaliz hastası dahil edildi. Hastaların ayrıntılı anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri incelenerek hastaların yaş, cinsiyet, diyaliz süresi (ay), damar giriş yolları (kalıcı kateteri, arteriovenöz fistül), ek hastalık ve son 6 ayda yapılan laboratuvar tetkiklerinden albümin, ferritin, CRP, WBC, PLT, NEU, LENF, MPV düzeyleri kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan kalıcı hemodiyaliz kateterli hastaların yaş ortalamaları 63,7±16,6 yıl olan 19 erkek, 11 kadın toplam 30 hasta olarak saptandı. Arteriovenöz fistül hemodiyaliz hastalarının yaş ortalamaları 53,7±17,9 yıl olan 32 erkek, 22 kadın toplam 54 hasta olarak saptandı. Kateter grubunun yaş ortalaması fistül grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti(p=0,014). Grupların cinsiyet oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,714). Kateter grubunun ek hastalık oranı (%83,3) fistül grubuna göre (%61,1) istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,035).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of the study to compare of acute phase reactants and hemogram parameters in follow-up of hemodialysis patients in our hospital Dialysis Center. Material and Method: In this retrospective study 84 hemodialysis patients were evaluated. The patients were seperated into vascular accesses arteriovenous fistula or permanent hemodialysis catheter. 54 arteriovenous fistula and 30 permanent hemodialysis catheters were evaluated among the acute phase reactants (CRP, albumin, ferritin) parameters of hemogram and comorbidities. Results: Gender distribution of patient and control groups of the study were similar. The mean age was 53,7±17,9 years in the arteriovenous fistula group and 63,7±16,6 yıl years in the permanent hemodialysis catheter group. The mean age of the catheter group significantly was higher than the arteriovenous fistula group (p=0,014). Additional disease rate of catheter group (83,3%) significantly was higher than the arteriovenous fistula group (%61,1) (p=0,035).