Synthesis of 1,2,3-triazole substituted azacoumarin derivatives as potential antiproliferative compounds
Potansiyel antiproliferatif etkiye sahip 1,2,3-triazol sübstitüeli azokumarin türevlerinin sentezi
- Tez No: 706849
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kanser her yıl milyonlarca insanı etkileyen ve ölümüne sebep olan başlıca hastalıklardan biridir. Tedavisine yönelik çalışmalar oldukça umut vaat edici olsa da yeterli düzeyde değildir. Bu bağlamda yeni daha az yan etkiye sahip ve güçlü moleküllere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. 1-Azakumarin türevlerinin biyolojik aktivite potansiyelleri yeni anlaşılmaya başlanmış, ancak üzerinde yeterince araştırma yapılmamış moleküllerdir. 1,2,3-Triazol yapıları ise uzun yıllardan beri çeşitli biyolojik etkileri bilinen, bazı ilaçların içerinde yer alan oldukça önemli bir molekül ailesidir. Çeşitli kanser türlerinde kanser yapıcı ve kanser engelleyici mekanizmalarda önemli görevleri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hedeflenen iki ayrı 1,2,3-triazol 1-azakumarin türevi sentezlenmeye çalışılmıştır. 149 Numaralı yapı için önce yinon oluşturup sonrasında 1,2,3-triazol oluşturmak hedeflenmiş ancak başarısız olunmuştur. Sonrasında 1-azakumarin elde edilmesine ağırlık verilmiş ve arkasından bakır (I) katalizörlüğünde klik kimyası denemeleri yapılmıştır. Son olarak ise klik kimyası çalışmaları nikel katalizörü varlığında denenmiştir. 150 Numaralı yapı için, 1-azakumarin elde edilmesinden sonra bakır katalizörü varlığında, klik kimyası ile triazol oluşturma denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the deadly diseases that affects millions of people every year and causes death. Although studies toward its treatment are very promising, they are not sufficient. Therefore, the need for new and powerful molecules with less side effects is increasing day by day. 1-Azacoumarin derivatives are molecules whose potential biological activity has just begun to be understood, but not enough research has been done on them. 1,2,3-Triazole structures, on the other hand, are a very important family of molecules in some drugs, whose biological effects have been known for many years. It is known that they have important roles in cancer-preventing mechanisms in various types of cancer. In this study, two different 1,2,3-triazole 1-azacoumarin derivatives were tried to be synthesized. For structure 149, it was aimed to form yinon first and then formation of 1,2,3-triazole was studied but failed. Afterwards, the emphasis was placed on the production of 1-azacoumarin, and then click chemistry experiments were carried out in the presence of copper (I) catalyst. Finally, click chemistry studies were tested in the presence of a nickel catalyst for structure 150. Triazole formation experiments were carried out by click chemistry in the presence of copper catalyst after 1-azacoumarin was obtained.