İklim değişikliğinin Türkiye'nin enerji güvenliği politikalarına etkisi
Turkey's energy security policy impact on climate change
- Tez No: 706848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Enerji güvenliği, enerji üretim planlamaları, sürdürülebilir ve kesintisiz enerji üretimi ülkelerin en stratejik sorunlarının başında gelmektedir. Enerji kaynaklarının çeşitliliğini arttırabilmek, düşük enerji maliyetleri, enerji üretiminin kesintisiz ve sürdürülebilir olması, dışa daha az bağımlı politikalar üretmek için çabalar sarf edilmektedir. 19. yy' da gerçekleşen sanayi devrimi ile sera gazı salınımı artmıştır. Bugünün en önemli çevre sorunu olarak iklim değişikliğini gösterilmektedirler. Fosil yakıtların yoğun kullanımı, orman tahribatı ve kentleşme nedeniyle kirletici gazlar atmosferde sera etkisi yaratmaktadır. Dünya yüzeyinde sıcaklık gittikçe artmaktadır. Enerji üretim ve tüketim metotlarının iklim değişikliğinin nedenlerinden olan sera gazlarının salınımındaki payı büyüktür. Enerji üretim ve tüketimi hem iklim değişikliğine yol açan sebepler arasında bulunması, hem iklim değişikliğinin önlenebilmesi sürecinde alınacak tedbirler içerisinde önemli yere sahip olması hem de iklim değişikliğinden etkilenen sektör olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu tezde iklim değişikliğinin küresel ölçekte ve Türkiye'deki olası etkileri, iklim değişikliği ve güvenlik ilişkisi ile iklim değişikliğinin Türkiye'nin enerji güvenliği politikalarına etkisi incelenecektir. Çalışmada konu ile ilgili betimsel tarama yöntemi kullanılmış olup bilimsel kitaplar, raporlar, makaleler, tezler ve internet kaynakları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy security, energy production planning, sustainable and uninterrupted energy production are among the most strategic problems of the countries. Efforts are being made to increase the diversity of energy resources, low energy costs, uninterrupted and sustainable energy production, and to produce less dependent policies. With the industrial revolution in the 19th century, greenhouse gas emissions have increased. Climate change is shown as the most important environmental problem today. Pollutant gases create a greenhouse effect in the atmosphere due to the intensive use of fossil fuels, forest destruction and urbanization. The temperature on the earth's surface increases gradually. Energy production and consumption methods have a large share in the emission of greenhouse gases, which are the causes of climate change. Energy production and consumption draw attention with its being among the reasons leading to climate change, having an important place in the measures to be taken in the process of preventing climate change, and being the sector affected by climate change. In this thesis, on a global scale and potential impact of climate change in Turkey, climate change and security relations with Turkey's energy security policy impact of climate change will be examined. In the study, descriptive scanning method on the subject was used and scientific books, reports, articles, theses and internet resources were used.