Ultrasonik levitasyon ile uçucu (esansiyel) yağ kokularının atmosfere salınımının artırılması
Increasing the release of volatile (essential) oil odors into the atmosphere by ultrasonic levitation
  1. Tez No: 706850
  2. Yazar: NAZMİYE KİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koku, insanın beş duyusundan birisi olup, kokular terapi, tedavi ve birçok amaç için üretilip kullanılmaktadır. Kokunun atmosfere verimli bir şekilde yayılması için püskürtme, sürme, koku bantları ve buhar yöntemleri kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan yöntem püskürtme işlemidir. Bu işlem ise yer çekimden dolayı püskürtülen sıvı maddenin havada tutulmasını zorlaştırmaktadır. Diğer yöntemlerde ise nesne üzerinden koku salınımı gerçekleştirilip nesnelerin hapsettiği koku yayılımını sınırlandırarak kokunun yayılmasını azaltmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemlerin hepsi verimsiz yöntemler olduğu saptanmıştır. Bu tez çalışmasında, koku kaynağı olan esansiyel yağların ultrasonik levitasyon yöntemiyle havada tutularak koku moleküllerinin atmosfere verimli bir şekilde salınım yapması sağlanmıştır. Yağ parçacıklarının ultrasonik levitasyon yöntemi ile havada tutulması için piezo seramik temelli ultrasonik transmitter kullanılmıştır. Sistemin 40KHz mekanik akustik basınç üretmesi amacıyla, piezo seramik malzeme L298N entegresi ile kontrol edilmiştir. Sistemin takibi görüntü işleme teknikleri ile yapılmış olup, OPENCV kütüphanesiyle geliştirilen yağ damlası büyüklüğü testleri sayesinde kokunun yayılımı ve uçucu yağ çeşitlerinin verimliliği test edilmiştir. Ayrıca koku yayılım testleri denekler üzerinde de gerçekleştirilerek esansiyel yağlardan (gül ve çay ağacı yağlarında) en az 6 kat daha fazla atmosfere koku salınımı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smell is one of the five senses of man, and scents are produced and used for therapy, treatment and many purposes. Spraying, rubbing, scent bands and steam methods are used to spread the scent efficiently into the atmosphere. The most widely used method is spraying. This process makes it difficult to keep the sprayed liquid substance in the air due to gravity. In other methods, odor is released from the object, and it reduces the spread of odor by limiting the spread of odor trapped by the objects. Therefore, all of these methods were found to be inefficient methods. In this thesis, essential oils, which are the source of odor, are kept in the air by ultrasonic levitation method, allowing the odor molecules to be released into the atmosphere efficiently. A piezo ceramic-based ultrasonic transmitter was used to keep the oil particles in the air by ultrasonic levitation method. In order for the system to generate 40KHz mechanical acoustic pressure, the piezo ceramic material was controlled with L298N integration. The system was followed by image processing techniques, and the diffusion of the scent and the efficiency of essential oil varieties were tested thanks to the oil drop size tests developed with the OPENCV library. In addition, odor diffusion tests were also performed on the subjects, and it was determined that there was at least 6 times more odor release into the atmosphere than essential oils (rose and tea tree oils).