Siirt'in Kurtalan ilçesinde görev yapmakta olan lise öğretmenlerinin boş zamanlarını değerlendirme engellerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the evaluation barriers of high school teachers working in the Kurtalan district of Siirt according to various variables
- Tez No: 706868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ MUHAMMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada, Siirt ilinin Kurtalan ilçesinde ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Liselerde görev yapmakta olan Öğretmenlerin Boş Zamanlarını Değerlendirme Engellerinin Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; 2020-2021 eğitim- öğretim yılı ikinci döneminde Siirt ilinin Kurtalan ilçesinde ilçe Milli Eğitim Müdüdrlüğüne bağlı liselerde görev yapmakta olan 276 öğretman oluşturmaktadır. Örneklem grubunnda İlçede bulunan 9 lisede görev yapan her branştan Öğretmenlerden 58'i erkek ve 54'ü kadın olmak üzere toplam 112 öğretmen araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Türkçe uyarlaması Gürbüz ve arkadaşları (2012), tarafından yapılan Alexandris ve Carroll (1997), tarafından geliştirilen“Boş Zaman Engelleri Ölçeği-18 (BZEÖ)”kullanılmıştır. Kullanılan bu ölçek 18 maddeden oluşmakta ve ölçek ile birey psikolojisi, bilgi eksikliği, tesis, arkadaş eksikliği, zaman, ilgi eksikliği gibi 6 alt boyut belirlenmiştir. Kullanılan ölçekte yer alan ifadeler“Kesinlikle Önemsiz (1)”,“Önemsiz (2)”,“Önemli (3)”ve“Çok Önemli (4)”şeklinde 4'lü Likert tipli olarak derecelendirilmiştir. Ölçek maddelerinden elde edilen puanların yorumlanmasında; 1,00-1,75: arası kesinlikle önemsiz, 1,76, 2,50: arası önemsiz, 2,51-3,25: arası önemli ve 3,26-4,00: arası ise çok önemli şeklinde değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin hesaplanan Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı alt boyutlar itibarı ile .69 -.79 arasında toplamda ise .84 bulunup, ölçeğin oldukça güvenilir olduğu söylenebilir Araştırma sonucunda; Lise öğretmenlerinin serbest zamanlarını değerlendirme engellerini önemli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Lise öğretmenlerinin serbest zamanlarını değerlendirme engelleri tüm alt boyutlarda cinsiyet, eğitim durumu, yaş durumu, boş zaman sizin için ne anlama geliyor ve işlerinden artan boş zamanlarını değerlendirip değerlendirmedikleri değişkenleri açısından anlamlı olarak değişmemektedir. Medeni durum değişkenine lise öğretmenlerinin serbest zamanlarını değerlendirme engellerinin bilği eksikliği, tesis/hizmet, arkadaş eksikliği, zaman ve ilği eksikliği alt boyutlarında anlamlı olarak değişmediği sadece birey psikolojisi alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu, meslek yılı değişkenine lise öğretmenlerinin serbest zamanlarını değerlendirme engellerinin bilği eksikliği, birey pisikolojisi, tesis/hizmet, arkadaş eksikliği, zaman ve ilği eksikliği alt boyutlarında anlamlı olarak değişmediği sadece arkadaş eksikliği alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the barriers of teachers working in high schools affiliated to the District Directorate of National Education in Kurtalan district of Siirt province, according to various variables. The universe of the research; In the second term of the 2020-2021 academic year, 276 teachers working in high schools affiliated to the District Directorate of National Education in Kurtalan district of Siirt province. In the sample group, a total of 112 teachers, 58 male and 54 female, from each branch working in 9 high schools in the district participated in the research voluntarily. As a data collection tool in the research, the“Leisure Time Barriers Scale-18 (CIS)”developed by Alexandris and Carroll (1997), which was adapted into Turkish by Gürbüz et al. (2012), was used. This scale used consists of 18 items and 6 sub-dimensions such as individual psychology, lack of knowledge, facility, lack of friends, time, and interest were determined. The statements in the scale used were rated as“Absolutely Unimportant (1)”,“Unimportant (2)”,“Important (3)”and“Very Important (4)”as a 4-point Likert type. In the interpretation of the scores obtained from the scale items; 1.00-1.75: absolutely unimportant, 1.76, 2.50: unimportant, 2.51-3.25: important, and 3.26-4.00: very important. The Cronbach's alpha internal consistency coefficient calculated for the scale used in the research ranged from .69 to .79 in terms of sub-dimensions, and it was found to be .84 in total, and it can be said that the scale is quite reliable. As a result of the research; It was concluded that high school teachers consider the barriers to use their free time as important. The barriers of high school teachers to evaluate their free time do not change significantly in all sub-dimensions in terms of gender, educational status, age status, what does free time mean to you, and whether they use their spare time from their jobs or not. In the marital status variable, it was found that the barriers of high school teachers to evaluate their free time did not change significantly in the sub-dimensions of lack of knowledge, lack of facilities / service, lack of friends, lack of time and interest, but there was a significant difference only in the sub-dimension of individual psychology, It has been determined that the obstacles to the vocational year variable do not change significantly in the sub-dimensions of high school teachers' lack of knowledge, individual psychology, facility/service, lack of friends, lack of time and interest, but there is a significant difference only in the sub-dimension of lack of friends.