Ebu'l Muin En-Nesefi'nin iman ve İslam anlayışı
The belief and Islam conception of Abu'l Muin En-Nasafi
  1. Tez No: 188791
  2. Yazar: ADEM SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İman ve İslam kavramları kelâm ilminde üzerinde en çok durulan ve ayrıntılıbir şekilde işlenen konulardandır. Bunun sebebi, man ve slam'ın dinin merkezindebulunması ve dini hayatın bütün yönlerinin bu merkeze göre anlam ve değerkazanmasıdır. lâhi mesajın ana gayesi bir olan Allah'a inanmak ve O'nun emir veyasakları doğrultusunda hareket etmektir. Kur'an-ı Kerim'de ve muteber hadiskitaplarında imân konusuna bu ehemmiyetten dolayı oldukça fazla yer verilmiştir.Ebu'l- Muûn en- Nesefû'nin man tarifinde ?tasdik? kavramı oldukça önemlibir yere sahiptir. Ona göre manın hakikatı, kalbû tasdiktir. Diğer unsurlar (ikrar, bilgi,amel) imanın var olması için şart değildir. Fakat bunlar gereksiz de değildir. krar,bilgi, salih amel ve imana götüren başka unsurlar imanın kemâli için önemlidir.Nesefû'ye göre tasdik olmadan ne ikrar ne bilgi ne de salih ameller iman sayılmaz.Büyük günah işleyen kimsenin de eğer kalbinde tasdik mevcut ise o da Mü'mindir,Müslümandır.Nesefû'ye göre slâm, nefsini tümüyle Allah'a teslim etmek demektir. manve slam dil yönünden farklılık arz edebilirler. Fakat kendileriyle hedeflenen amaçaçısından bunların ikisi de aynı konumdadır. mân, inanılacak hususları, slam dayapılacak fiilleri ihtiva eder. Bunların ikisi de bir dinin vazgeçilmezleridir. FakatMu'tezile'nin dediği gibi bunların ikisi bir değil birbirini bütünleyen bir şeyin içiyledışı gibi ayrılmaz iki unsurudur. Dolayısıyla imân ve slam ayrı ayrı şeyler değildir.Ayrılık ancak dildeki kullanımı yönündedir. manın bütün şartlarını yerine getiren birkimsenin, Müslüman olmadığını ileri sürmek nasıl mümkün değilse, islâmın tümşartlarını yerine getiren bir kimsenin de mü'min olmadığını söylemek akıl, mantık veen önemlisi din yönünden mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The concepts of belief and Islama are from the concepts mostly studied in theIslamic theology in detail. The reason is that belief and and Islam are in the centre of thereligion and all directions of religious life gain value and meaning according to thiscentre. The main purpose of the revelation is to believe in Allah that is unique and to actand behave in accordance with the instructions of Allah. In the Quran and in thetrustworthy hadiths books, the subject of belief has been discussed comprehensively.In the description of Ebu?l- Muûn en- Nasafû?s belief Concept, the concept ofaffirmation plays a crucial role. Up to him, the truth of the belief is heartfelt affirmation.The other components (declaration-knowledge-practice) are not compulsory in theexistence of the belief. However they are not useless as well. The declaration, theknowledge, the purehearted practice and the other components that lead to belief areimportant for the perfection and the maturity of the belief. According to Nasafû, withoutaffirmation, neither the declaration, the knowledge nor the purehearted practice areconsidered as the belief. If there is affirmation in the heart of the one who is impious andhas commited great sins, he is still a believer and a muslim.Up to Nasafû, Islam is to submit yourself totally to Allah. The belief and theIslam may vary in terms of addressing people. Whereas, both have the same purposes.The belief includes the subjects of faith and Islam includes the subjects of practice.Those two are indispensable for religion. However, as Mu?tezile discussed, they are not aunique whole but two unseparable elements that complete each other. As a result, thebelief and the Islam are not separate concepts. The separation is only in the use oflanguage and the speech. If it is not possible to claim one who obeys all the instructionsof Islam as non-believer in terms of logic, reason and most importantly religion, it isimpossible to claim a person who obeys all the instructions of belief as non-believereither