MRG ile menisküs yırtıklarına artroskopik olarak hangi tedavi uygulanacağını tahmin edebilir miyiz?
Can we predict which treatment to be applied arthroscopically to meniscus tears with mri?
  1. Tez No: 830697
  2. Yazar: TURAY CESUR
  3. Danışmanlar: UZMAN CANSU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Meniskal yırtıkların cerrahi tedavisinde onarım veya meniskektomi tercihi genellikle artroskopik bulgularla intraoperatif verilen bir karardır. Preoperatif dönemde meniskal yırtıkların hangi tedavi ile tedavi edilebileceğini öngörmede Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'nin yeri konusunda literatürde halihazırda uyuşmazlıklar mevcuttur. Bu çalışmadaki amacımız, meniskal yırtıkların meniskal tamire mi yoksa meniskektomiye mi daha uygun olduğunun preoperatif olarak MRG ile tahmin edilip edilemeyeceğini değerlendirmek, tahmin edilebilirse hangi kriterlerin etkili olduğunu araştırmak ve elde edilen sonuçlar ışığında önesürdüğümüz tedavi öngörüsü ile artroskopik olarak verilen tedavi kararını kıyaslamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 2016-2022 yılları arasında meniskal yırtık tanısıyla artroskopik menisküs operasyonu geçirmiş ve en fazla 3 aylık bir süre içerisinde preoperatif MRG incelemeleri olan hastalar incelendi. Artroskopik meniskal tamir tedavisi geçiren toplam 128 olgu; 54'ü meniskektomi diğer 54'ü de meniskal tamir ile tedavi edilmiş olmak üzere iki ayrı hasta grubu dahil edilme kriterlerine göre çalışmaya alındı. Her iki grubun preoperatif MRG incelemeleri bir deneyimli uzman radyolog (Dr. Cansu ÖZTÜRK) ve bir asistan radyolog (Dr. Turay CESUR) tarafından uygulanan tedavi yöntemine kör bir şekilde incelendi. İncelemede hasta yaşı, meniskal yırtığın hangi tarafta (sağ, sol), hangi menisküste(lateral, medial), menisküsün hangi bölgesinde (anterior, gövde, posterior), hangi tipte (horizontal, radyal, kova sapı, kompleks-dejenere, kök, longitudinal) olduğu; meniskal yırtığın meniskokapsüler bileşkeden ne kadar uzaklıkta olduğu, yırtığın ne kadar uzun olduğu, yırtığın iç yapısının homojen mi yoksa dikilmeye uygun olmayacak kadar heterojen-kompleks karakterde mi olduğu, hastada diz ekleminde osteoartrit/kondromalazi bulgularının olup olmadığı, var ise derecesi, ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürünün eşlik edip etmediği, kesitlere giren en kalın yerde cilt altı yağ dokusunun transvers boyutu ve olası ek patolojiler değerlendirildi. Hazırlanan algoritma ışığında her iki incelemeci her meniskal yırtık için bir tedavi öngörüsünde bulundu. Bu tedavi öngörüsü ile hastaların artroskopileri sırasında verilmiş tedavi kararı karşılaştırıldı. Ayrıca artroskopik tedavileri farklı olan iki grubun yaşları, yırtık tipleri, meniskokapsüler bileşkeye uzaklıkları, yırtıkların uzunluğu, yırtıkların iç yapısı, ÖÇB rüptürüne eşlik edip etmedikleri, osteoartrit/kondromalazi varlığı; varsa dereceleri ve hastaların diz MRG incelemesindeki en kalın yerden cilt altı yağ dokusu kalınlıkları karşılaştırıldı. Başlangıçtaki 108 meniskal yırtıktan 82 tanesinin artroskopik raporunda menisküs yırtık tipleri ayrıntılı olarak tariflenmişti. Çalışmanın ikinci ayağında bu 82 menisküs yırtığının artroskopik bilgileri ışığında diz MRG ile değerlendirdiğimiz özellikler karşılaştırıldı. Ayrıca diz MRG ile belirlenen yırtık tipi ile artroskopik tipin karşılaştırmaları yapıldı. Bulgular: Belirlediğimiz algoritmaya göre yapılan incelemede deneyimli uzman radyolog 108 meniskal yırtığın 92 tanesinde %85.19 başarıyla doğru tedavi tahmini yürüttü (kappa = 0.704). Asistan radyolog 108 meniskal yırtığın 87 tanesinde %80.56 başarıyla doğru tahmin yürüttü (Kappa = 0.622). Araştırmacılar arası tedavi öngörüsü için uyum oranı %95.37 idi (Kappa= 0.9). Gruplar arası meniskokapsüler bileşkeye uzaklık değerleri, ÖÇB rüptürüne eşlik etme oranları, iç yapılarının homojenitesi ve yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the surgical treatment of meniscal tears, the decision between repair and meniscectomy is generally made intraoperatively based on arthroscopic findings. There is presently debate in the literature about which treatment may be utilized to treat tears preoperatively using Magnetic Resonance Imaging (MRI). We aimed to evaluate whether this prediction can be made with MRI preoperatively in the light of arthroscopic and clinical criteria that determine whether meniscal tears are more suitable for meniscal repair or meniscectomy. Materials and Methods: In this retrospective investigation, two distinct patient groups with the diagnosis of meniscal tear who had preoperative Magnetic Resonance Imaging(MRI) exams at a maximum distance of 3 months were found between 2016 and 2022: 54 were treated with arthroscopic meniscectomy and 54 were treated with arthroscopic repair. The patients of both groups were mixed and preoperative MRI examinations were examined by an experienced specialist radiologist (Dr. Cansu ÖZTÜRK) and an assistant radiologist (Dr. Turay CESUR) blindly which arthroscopic treatment was performed. In the examination, the patient's age, on which side (right, left), in which meniscus (lateral, medial), in which part of the meniscus (anterior, trunk, posterior), what type (horizontal, radial, bucket handle, complex-degenerate, root, longitudinal) ) is; how far the meniscal tear is from the meniscocapsular junction, how long the tear is, whether the internal structure of the tear is homogeneous or too complex to be sutured, whether the patient has signs of osteoarthritis/chondromalacia in the knee joint, if present, its degree, whether it is accompanied by anterior cruciate ligament(ACL) rupture and the transverse dimension of the subcutaneous adipose tissue in the thickest part of the sections and possible additional pathologies were evaluated. In the light of the our prepared algorithm (Figure 23) both examiners predicted a treatment for each meniscal tear. This treatment prediction was compared with the treatment decision made during the arthroscopies of the patients. In addition, the ages of the two groups with different arthroscopic treatments, the tear types, their distance from the meniscocapsular junction, the length of the tears, the internal structure of the tears, whether they accompany ACL rupture, the presence of osteoarthritis/chondromalacia; The grades, if any, and the thickness of the subcutaneous adipose tissue at the thickest point in the knee MRI examination of the patients were compared. Meniscal tear types were described in detail in the arthroscopic report of 82 of the 108 initial meniscal tears. In the second part of the study, the features that we evaluated with knee MRI were compared in the light of the arthroscopic information of these 82 meniscal tears. In addition, comparisons of the type determined by knee MRI and the arthroscopic type were made. Results: The experienced specialist radiologist predicted the right treatment with 85.19% effectiveness in 92 of 108 meniscal tears in the examination done according to the specified algorithm (kappa = 0.704). The assistant radiologist correctly predicted the right treatment with %80.56 effectiveness in 87 of 108 meniscal tears (Kappa = 0.622). For treatment prediction, the interobserver agreement was 95.37% (Kappa= 0.9). There was a significant difference between the groups in terms of distance to the meniscocapsular junction, rates of associated ACL rupture, internal structural homogenity, and mean age.